Dzisiejszy świat jest światem łatwo dostępnym. Nie trzeba wiele trudu, żeby skontaktować się z osobą zza oceanu. Nie potrzeba nawet wiele wysiłku, aby znaleźć się po drugiej stronie kuli ziemskiej. Podróże są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kilka lub kilkanaście godzin, żeby znaleźć się w kraju o zupełnie innej kulturze czy wyznaniu. W związku z tym rodzą się pytania – Czy jesteśmy świadomi różnic, jakie są na świecie? Czy jesteśmy otwarci na te różnice? Czy jesteśmy tolerancyjni wobec innych?
Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do wzięcia udziału w projekcie pt. „Z walizką przez świat”, który w związku z 50-leciem nadania praw miejskich Wesołej, będzie dotyczył tematyki „małej ojczyzny", jaką jest nasza Dzielnica, poruszy wątki podróżowania oraz wielokulturowości.
W ramach projektu 30 marca o godz. 10.00 odbędą się fabularyzowane zajęcia dotyczące odkryć geograficznych. Dowiemy się: Czy Kolumb rzeczywiście odkrył Amerykę? Komu nie przysłużyła się wyprawa Kolumba? Kto odkrył linię zmiany daty? Porozmawiamy o podróżowaniu, przygotowaniu do wyprawy, mapie, innych przyrządach potrzebnym podróżnikom, sposobach podróżowania oraz różnicach między krajami.
11 maja o godz. 11.00 zapraszamy na wielokulturowe warsztaty teatralne, podczas których poszukamy odpowiedzi na takie pytania jak: Jaka jest różnica między podróżnikiem a migrantem? Po co ludzie podróżują? Czy można podróżować bez biletu? Kto to jest uchodźca? Co to są granice i jak można je przekraczać? Czym jest różnorodność? Dzięki prostym grom i zabawom teatralnym najmłodsi rozbudzą swoją kreatywność, a wielokulturowa tematyka zajęć zwiększy otwartość na świat, zbuduje postawę wyrozumiałości i tolerancji, sympatii wobec drugiego człowieka, a także podsyci ciekawość świata i innych kultur. Warsztaty opierać się będą na zabawie, improwizacji teatralnej, eksperymentach z dźwiękiem oraz pracy z przedmiotem.
25 maja o godz. 10.00 wybierzemy się na rodzinną wycieczkę rowerową pt. „Odkrywamy naszą dzielnicę”, podczas której zobaczymy: „latający” drewniany Kościółek, pozostałości dawnej karczmy, sanatorium z czasów, gdy Wesoła była uzdrowiskiem, kościół, w którym malował znany artysta, miejsce, gdzie to co latało, zaczęło galopować, ulotne ślady dworskiej i fabrycznej przeszłości. Dowiemy się także, co zostało z tramwaju w Wesołej, gdzie zainstalował się polski wywiad, a gdzie te z ościennych mocarstw oraz jaki rezerwat zmienia sobie imię. Naszą wyprawę zakończymy w Ośrodku Kultury w Wesołej poczęstunkiem.
Trasa wycieczki:
ODT Pogodna – JPII ścieżką rowerową - rondo Macierowe Bagno – Graniczna - Borkowska – Gościniec do ul. Tramwajowej i z powrotem do ronda Witkowskiego – JPII ścieżką rowerową – 1PP – Mazowiecka i Szkolna do hipodromu i z powrotem - 1PP ścieżką rowerową – Niemcewicza do sanatorium i z powrotem - 1PP ścieżką rowerową - Kwiatowa – Chopina – Kilińskiego (do Kościoła Opatrzności i z powrotem do 1PP) – 1PP do PKP i z powrotem do Sikorskiego – Sikorskiego – Żółkiewskiego – Ośrodek Kultury Wesoła
30 maja o godz. 18.00 odbędą się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci na podstawie fotografii ciekawych miejsc z Wesołej stworzą własne prace. Wszyscy uczestnicy wykonają również wspólnie kolaż z logiem dotyczącym 50-lecia nadania praw miejskich Wesołej. Prace powstałe podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawie w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna”. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 czerwca o godz. 19.00.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy od 11 marca pod nr tel. 22 427 37 74.