Scroll to top

Leśna kąpiel

FINAŁ PROJEKTU „LEŚNA KĄPIEL”

10.11.2023 r. odbył się finał projektu „Leśna kąpiel”.

Na spotkanie podsumowujące przybyli uczestnicy i instruktorzy biorący udział w tym przedsięwzięciu. Spotkanie przybrało formę wernisażu, podczas którego zaprezentowaliśmy plenerową wystawę fotografii, która zawisła na ogrodzeniu ODT „Zielona”, klip video przedstawiający przebieg całego projektu oraz wystawę zdjęć w ramach cyklu „W Zielonej Przestrzeni”.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie i razem z nami „zanurzali się” w atmosferze wesołowskiego lasu. Projekt, który zakładał spotkania dla młodzieży i dorosłych rozwijał kreatywność i twórczość artystyczną a tematem przewodnim był las w Wesołej. Jednocześnie wspólne wyjścia i spotkania w lesie wzmacniały integrację lokalną, więzi społeczne a także miały aspekt edukacyjny, ekologiczny i zdrowotny. Poniżej prezentujemy efekty tych działań, klip video przedstawia przebieg całego projektu „Leśna kąpiel”🌳

Informacje o projekcie.

W ramach projektu zaprosiliśmy młodzież 14+ i dorosłych do „zanurzenia się” w atmosferze lasu poprzez udział w czterech aktywnościach/działaniach. Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Poniżej opisy poszczególnych działań:

NATURA JAKO TEMAT SZTUKI
24 czerwca br. zaprosiliśmy uczestników na plener artystyczny w lesie. W temat uczestnicy zostali wprowadzeni przez Kacpra Tomaszewskiego, studenta ASP, który wspierał a nie narzucał tematyki i techniki wykonania pracy. Uczestnicy mieli dowolność w tworzeniu swoich dzieł. W Lesie Sobieskiego rozstawione były sztalugi oraz dostarczone materiały do tworzenia, m.in. podobrazia, bloki, farby, pędzle, węgiel, kleje. Artyści amatorzy czerpiąc z lasu tworzyli dzieła inspirowane naturą. Różnorodność przygotowanych materiałów plastycznych pozwoliła na korzystanie z różnych technik (rysunek, kolaż, grafika, malowanie palcami itd.). Miejsce było odpowiednio przygotowane i zabezpieczone w poszanowaniu natury.

Galeria wybranych zdjęć z pleneru artystycznego:

NATURA TWORZY SZTUKĘ
9 września br. uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach fotograficznych. Efektem spotkania są zdjęcia inspirowane naturą. Działanie rozpoczęło się spotkaniem z lokalną pasjonatką wesołowskiego lasu Iwoną Bal, podczas którego uczestnicy wysłuchali wskazówek jak uwiecznić przyrodę na zdjęciach. Następnie wyruszyli na wspólny spacer po lesie odkrywając i szukając natchnienia do leśnej fotografii. Z nadesłanych fotografii od osób biorących udział w warsztatach zostanie wybrana jedna od każdego uczestnika. Zdjęcia te zostaną wydrukowane na planszach PCV i zawieszone na ogrodzeniu Ośrodka Działań Twórczych „Zielona” – plenerowa wystawa fotografii.

Galeria wybranych zdjęć z warsztatów fotograficznych:

NATURA JEST TWORZYWEM
Działanie rozpoczęło się spacerem do lasu w dniu 26.08.2023 r. z Dorotą Wrońską, mieszkanką Wesołej i animatorką warsztatów „Nornik Łąking”. Podczas wyjścia uczestnicy nabierali inspiracji i zastanawiali się nad tym co chcą zrobić z zebranych materiałów. Wyjście do lasu zostało wzbogacone pogadanką o miejscowej florze.
We wrześniu odbyły się warsztaty poświęcone artystycznemu ujęciu tego co zainspirowało uczestników. Posługiwali się oni żywicami, woskami oraz poznali żywicę dwuskładnikową, zajęli się wykańczaniem i oprawianiem powstałej biżuterii. Efektem tych działań były m.in. wisiorki, bransoletki, czyli ręcznie robiona biżuteria z natury. W trakcie kolejnych spotkań zajmowali się wykańczaniem i oprawianiem powstałej biżuterii. Rękodzieło stanowi doskonały sposób zamanifestowania swojego indywidualnego ja w zgodzie z naturą.

Galeria wybranych zdjęć z pleneru artystycznego:

NATURA NAS OTWIERA
W dniach 25.06.2023 r. oraz 1.07.2023 r. uczestnicy „zanurzali się w lesie”. Uczestnikom pomogła w tym Karolina Julia Siemek, miłośniczka natury, promotorka zdrowego stylu życia, popularyzatorka ziołolecznictwa. W trakcie odprężających wędrówek leśnymi ścieżkami aktywizowali wszystkie zmysły, by móc chłonąć atmosferę lasu. Pierwsze spotkanie było połączone było z aromaterapią i dźwiękoterapią. Dodatkowo uczestnicy delektowali się zaparzonymi ziołami, owocami i kwiatami lasu. Drugie spotkanie traktowało m.in. o drzewach i ziołach. Uczestnicy poznali uzdrawiającą moc konkretnych gatunków drzew i ziół. Zwieńczeniem drugiego dnia był relaksacyjny pokaz taneczny oraz medytacja uważności z dźwiękami lasu. Pokaz tańca poprowadziła Justyna Szymczyk – mieszkanka Zielonej. Efektem działania było lepsze poznanie otaczającego lasu, jego ekologicznych i zdrowotnych aspektów.

Galeria wybranych zdjęć z pleneru artystycznego: