LEŚNA KĄPIEL
Projekt o charakterze społecznym, edukacyjnym i artystycznym zakłada spotkania dla młodzieży i dorosłych rozwijające kreatywność i twórczość artystyczną, których tematem przewodnim będzie las w Wesołej.
W ramach projektu zapraszamy młodzież 14+ i dorosłych do „zanurzenia się” w atmosferze lasu poprzez udział w czterech aktywnościach/działaniach. Projekt finansuje m.st. Warszawa.
NATURA JAKO TEMAT SZTUKI –
24.06.2023 r., godz. 10:00-13:00
Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych „Zielona”, ul. Wilanowska 3 (miejsce spotkania/zbiórki) oraz oczko wodne w Lesie Sobieskiego (plener artystyczny)
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/V2tPpi12wB1XdHog6
Opis działania:
Efektem działania będą obrazy i kolaże inspirowane lasem. Zapraszamy chętne osoby na plener artystyczny w lesie. W temat uczestnicy zostaną wprowadzeni przez Kacpra Tomaszewskiego, studenta ASP, który będzie wspierał a nie narzucał tematyki i techniki wykonania pracy. Uczestnicy będą mieć dowolność w tworzeniu swoich dzieł. Przy oczku wodnym w Lesie Sobieskiego rozstawione zostaną sztalugi oraz dostarczone materiały do tworzenia, m.in. podobrazia, bloki, farby, pędzle, węgiel, kleje. Artyści amatorzy czerpiąc z lasu będą tworzyć dzieła inspirowane naturą. Różnorodność przygotowanych materiałów plastycznych pozwoli na korzystanie z różnych technik (rysunek, kolaż, grafika, malowanie palcami itd.). Miejsce będzie odpowiednio przygotowane i zabezpieczone w poszanowaniu natury.
Plener artystyczny oraz prace uczestników zostaną sfotografowane oraz sfilmowane a następnie zaprezentowane w postaci klipu video podczas spotkania podsumowującego projekt.
NATURA TWORZY SZTUKĘ –
09.09.2023 r., godz. 10:00-15:00
Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych „Zielona”, ul. Wilanowska 3 (miejsce spotkania/zbiórki) oraz tereny leśne dzielnicy Wesoła
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/7bwjgWKZg3E5RdYs6
Opis działania:
Efektem spotkania będą zdjęcia inspirowane naturą. Działanie rozpocznie się spotkaniem z lokalną pasjonatką wesołowskiego lasu Iwoną Bal, podczas którego uczestnicy wysłuchają wskazówek jak uwiecznić przyrodę na zdjęciach. Następnie wyruszą na wspólny spacer po lesie odkrywając i szukając natchnienia do leśnej fotografii. Uczestnicy pleneru fotograficznego (nie wymagamy, aby posiadali specjalistyczny sprzęt, zdjęcia mogą być zrobione smartfonem) będą mieć dwa tygodnie, aby nadesłać trzy według nich najlepsze zdjęcia, które zrobili podczas spotkania lub później w trakcie indywidualnych spacerów po lesie. Z nadesłanych fotografii zostanie wybrana jedna od każdego uczestnika. Wyboru dokona prowadząca plener fotograficzny wraz z przedstawicielem Ośrodka Kultury. Zdjęcia te zostaną wydrukowane na planszach PCV i zawieszone na ogrodzeniu Ośrodka Działań Twórczych „Zielona” – plenerowa wystawa fotografii.
Plener fotograficzny oraz prace uczestników zostaną sfotografowane oraz sfilmowane a następnie zaprezentowane w postaci klipu video podczas spotkania podsumowującego projekt.
NATURA JEST TWORZYWEM –
26.08.2023 r., godz. 10:00-12:00
Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych „Zielona”, ul. Wilanowska 3 (miejsce spotkania/zbiórki) oraz tereny leśne dzielnicy Wesoła
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/SzvpDe4iTUyVNou7A
Opis działania:
Spacer do lasu dla wszystkich 4 grup poprowadzi Dorota Wrońska, mieszkanka Wesołej i animatorka warsztatów „Nornik Łąking”. Podczas wyjścia uczestnicy nabierają inspiracji i zastanawiają się nad tym co chcą zrobić z zebranych materiałów. Zbierane będą kwiaty, zioła, kije oraz gałęzie, które potem będą się suszyć przez dwa tygodnie.
Następnie warsztaty będą poświęcone artystycznemu ujęciu tego co zainspiruje uczestników. Będą się posługiwać żywicami woskami i sznurkami. Efektem tych działań mogą być wisiorki, bransoletki, różdżki, laski, miotły lub inne wymyślone przez nich przedmioty. W miarę możliwości większą część tego czasu uczestnicy spędzą na świeżym powietrzu.
Warsztaty dla grupy 1:
02.09.2023 r. i 16.09.2023 r. godz. 10:00-12:00
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/TcZVGCwKzUVsJwTr7
Warsztaty dla grupy 2:
02.09.2023 r. i 16.09.2023 r. godz. 12:30-14:30
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/h3wUYa3XkwiNinRc7
Warsztaty dla grupy 3:
09.09.2023 r. i 23.09.2023 r. godz. 10:00-12:00
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/v1J1WmNCpYJLjLhT9
Warsztaty dla grupy 4:
09.09.2023 r. i 23.09.2023 r. godz. 12:30-14:30
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/42dETi5G4A57hN6y6
Efektem działania będzie ręcznie robiona biżuteria z natury. Rękodzieło stanowić będzie doskonały sposób zamanifestowania swojego indywidualnego ja w zgodzie z naturą. Działanie rozpocznie wyjście w leśny teren, podczas którego uczestnicy zbiorą materiały m.in.: rośliny, porosty, drobne kamyki. Z zebranych znalezisk, następnie zatopionych w żywicy powstanie biżuteria. Wyjście do lasu zostanie wzbogacone pogadanką o miejscowej florze. Następnie w trakcie kolejnych spotkań uczestnicy poznają żywicę dwuskładnikową, zajmą się wykańczaniem i oprawianiem powstałej biżuterii.
Grupy chodzące po lesie w poszukiwaniu naturalnych materiałów oraz ich prace powstałe podczas warsztatów zostaną sfotografowane oraz sfilmowane i następnie zaprezentowane w postaci klipu video podczas spotkania podsumowującego projekt.

NATURA NAS OTWIERA –
25.06.2023 r., godz. 11:00-16:00 oraz 1.07.2023 r., godz. 11:00-16:00
Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych „Zielona”, ul. Wilanowska 3 (miejsce spotkania/zbiórki) oraz tereny leśne dzielnicy Wesoła
DZIEŃ I: 25.06.2023 r., godz. 11:00-16:00
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/eJt6t2vJhAcXZoJEA
Opis działania:
Podczas pierwszego spotkania uczestnicy „zanurzą się w las”. W trakcie odprężającej wędrówki leśnymi ścieżkami aktywizować będą wszystkie zmysły, by móc chłonąć atmosferę lasu. Spotkanie połączone będzie z aromaterapią i dźwiękoterapią. Dodatkowo uczestnicy będą się delektować zaparzonymi ziołami, owocami i kwiatami lasu w specjalnie do tego przygotowanej „leśnej kawiarence”.
Harmonogram pierwszego dnia:
Godz. 11:00 – przywitanie uczestników i wyruszenie w las.
11:15- 11:45 – Co leczy w lesie? Badania naukowe vs. doświadczenia własne.
11:45-12:00 – ABC do kąpieli leśnych. Przygotowanie do zanurzenia w lesie (ćwiczenia).
12:00 -14:00 – Praktyka „kąpieli leśnych” szlakiem uważności i doświadczania zmysłowego.
14:00-14:30 – przerwa z ziołową herbatką.
14:30-15:30 – Sesja z aromaterapią i dźwiękoterapią
(w budynku OK Zielona).
15:30-16:00 – Rozmowy i dzielenie się doświadczeniami
z kąpieli leśnych.
DZIEŃ II: 1.07.2023 r., godz. 11:00-16:00
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz zgłoszeniowy poniżej:
https://forms.gle/a5Pvcstwq6VP9hm4A
Opis działania:
Drugie spotkanie będzie traktować m.in. o drzewach i ziołach. Uczestnicy poznają uzdrawiającą moc konkretnych gatunków drzew i ziół. Następnym etapem będzie stworzenie „drzewa marzeń”, czyli leśnej formy mapy marzeń. Uczestnicy z naturalnych materiałów zebranych podczas spaceru stworzą swoją własną, indywidualną wersję drzewa marzeń (każdy
z uczestników otrzyma wycięty lub narysowany kształt drzewa, na którym będzie mógł przedstawić swoje marzenia). Spacerowicze zabiorą swoje mapy do domu. Zwieńczeniem drugiego dnia będzie relaksacyjny pokaz taneczny, do którego zaprosimy chętnych oraz medytacja uważności z dźwiękami lasu. Pokaz tańca poprowadzi Justyna Szymczyk – mieszkanka Zielonej.
Harmonogram drugiego dnia:
Godz. 11:00 – przywitanie uczestników, wyruszenie w las.
11:15 – 12:00 – Złote zasady wędrowca. Jak pracować
z drzewami. Ćwiczenie z ukorzeniania.
12:00 – 14:45 – Uzdrawiająca moc i właściwości wybranych gatunków drzew. Praktyka. indywidualna/grupowa z przerwą herbacianą ok. 13:30-14:00 i czytaniem leśnych wierszy.
15:00 – 16:00 Drzewne mapy marzeń. Dzielenie się doświadczeniami w grupie.
*Wskazane godziny mają charakter orientacyjny.
…………………………………………………………………………………………….
Spotkania poprowadzi Karolina Julia Siemek, miłośniczka natury, promotorka zdrowego stylu życia, popularyzatorka ziołolecznictwa.
WAŻNE!
Podobno nie ma złej pogody, są tylko niewłaściwie ubrani ludzie, stąd… prosimy przygotować się właściwie do wędrówki. Poruszamy się w obrębie 1-2 km, jednak podstawą dobrej pracy jest wygoda. Co zabrać na leśną wędrówkę?
- Wygodne buty, wysokie skarpety, bluza z kapturem, luźne ubranie (ubranie na tzw. „cebulkę” – dopasowane do pogody).
- Matę lub siedzisko potrzebne podczas przerw i pracy z drzewami.
- Termos z ciepłym napojem lub butelka szklana z wodą, przekąski podczas przerw.
- Niewielki plecak na skarby lasu.
- Krem z filtrem UV, czapka z daszkiem.
- Dobry humor i pozytywne nastawienie.
Unikaj: szeleszczącej odzieży, plastykowych toreb i butelek. Prośba o wyciszenie tel. komórkowych (włączenie trybu samolotowego) na czas trwania warsztatów. Prośba o nieperfumowanie odzieży i nie zabieranie do lasu chemicznych preparatów na owady/kleszcze. Przed warsztatem będzie możliwość skorzystać z naturalnych sprejów na bazie olejków eterycznych, które zapewniają skuteczną ochronę, a są bezpieczne dla środowiska.
Efektem spotkań będzie lepsze poznanie otaczającego lasu, jego ekologicznych i zdrowotnych aspektów.
Spotkania w ramach tego działania zostaną sfotografowane oraz sfilmowane a następnie zaprezentowane w postaci klipu podczas spotkania podsumowującego projekt.
SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE PROJEKT
Po zakończeniu wszystkich działań zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt w Ośrodku Działań Twórczych „Zielona”, na które zaprosimy wszystkich uczestników biorących udział w tym przedsięwzięciu. Spotkanie przybierze formę wernisażu, podczas którego zostanie zaprezentowana plenerowa wystawa fotografii – galeria zdjęć z realizacji całego projektu, która zawiśnie na planszach PCV na ogrodzeniu Filii „Zielona”. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany klip video przedstawiający przebieg całego projektu.