Scroll to top

Historia

Historia pewnego budynku…

Historia naszego Ośrodka Kultury oficjalnie rozpoczęła się 8 maja 1982 r. o godzinie 11:00. Miało wówczas miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego w fundamenty dopiero powstającego budynku przy ul. Stefana Starzyńskiego 21. Sam pomysł budowy lokalnego centrum kultury narodził się jednak znacznie wcześniej, a dokładniej 9 listopada 1979 r. podczas osiedlowego spotkania mieszkańców Woli Grzybowskiej.

Do realizacji projektu został powołany Społeczny Komitet pod wodzą Mieczysława Chochulskiego. Do jego zadań należało między innymi zgromadzenie niezbędnych funduszy i materiałów budowalnych. Wykonanie projektu nowego budynku powierzono inż. arch. Helenie Dąbrowskiej.

W listopadzie 1982 r. stan surowy budynku był już gotowy, jednak na uroczyste otwarcie Ośrodka Kultury trzeba było zaczekać znacznie dłużej. Przecięcie wstęgi miało miejsce dopiero 21 maja 1984 roku. Dla mieszkańców było to bardzo ważne wydarzenie – dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu ponad 30 osób oraz dotacji od prawie 50 sponsorów Wesoła zyskała lokalne centrum kultury.

W roku 2007, dostrzegając konieczność zapewnienia łatwiejszego dostępu do kultury mieszkańcom dynamicznie rozwijającej się Starej Miłosnej, do życia powołana została pierwsza filia Ośrodka Kultury – Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”. Druga filia, Ośrodek Działań Twórczych „Zielona”, rozpoczęła swoją działalność w styczniu 2020 r., w wyremontowanym budynku na terenie osiedla Zielona, który dawniej pełnił funkcję przedszkola.

Ośrodek Kultury – główna siedziba
ul. Starzyńskiego 21
Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”
ul. Jana Pawła II 25
Ośrodek Działań Twórczych „Zielona”
ul. Wilanowska 3

Klub Czterdziestolatek +/-

Z historią Ośrodka Kultury w sposób nierozerwalny wiąże się opowieść o klubie Czterdziestolatka. Klub został powołany do życia w roku czerwcu 1979 i to właśnie jego członkowie byli w gronie inicjatorów budowy naszej instytucji. Pierwotnie zadaniem klubu miała być popularyzacja sportu, jednak z czasem jego profil uległ zmianie – program spotkań wypełniły wycieczki, ogniska, wieczorki poetyckie i śpiew.

Klub przez wszystkie lata swojego funkcjonowania organizował spotkania w siedzibie Ośrodka Kultury w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18:00. W czasach największej świetności liczył aż 52 osoby. Działalność Czterdziestolatków została szeroko udokumentowana w kronice naszej instytucji. Możemy tam znaleźć szczegółowe opisy poszczególnych spotkań, ale też zapis wydarzeń historycznych, które rozgrywały się na oczach członów klubu na przełomie lat 80 i 90:

„Jedną z najgorętszych dyskusji jest temat wyboru nowego prezydenta naszego kraju. Generał Jaruzelski obecny prezydent złożył rezygnację. Termin wyborów wyznaczono na 25 listopada b.r. Wybory do Sejmu i Senatu prawdopodobnie będą na wiosnę 1991 r. Na razie kandydaturę na prezydenta złożył Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki.”

12 października 1990 r.
Członkowie klubu Czterdziestolatek +/- na początku lat 90

Wraz z transformacją w kraju na początku lat 90 klub Czterdziestolatek +/- powoli kończył swoją działalność. Jak możemy przeczytać w kronice jego członkowie starzeli się, a na przyciągnięcie nowych członków brakowało pomysłów. Problemem były też finanse – Komitety Osiedlowe, tak chętnie przez ponad dekadę wspierające klub, przestały istnieć. Niektórych członków odstraszały gorące dyskusje polityczne prowadzone na spotkaniach oraz podział na zwolenników i ostrożnych sceptyków Solidarności. Pomimo licznych prób podtrzymania funkcjonowania klubu 11 lutego 1994 r., po prawie 15 latach istnienia, Czterdziestolatek +/- oficjalnie zakończył swoją działalność.

Opracowanie: Justyna Krakowska
Skany zdjęć i obróbka cyfrowa: wolontariusze Ośrodka Kultury, Natalia Sarzyńska oraz Antoni Maciaszczyk 

Wielkość czcionki