Scroll to top

Maszyna ruszyła… – 100 lat Lema

3…2…1…START! MASZYNA RUSZYŁA

2021  to wyjątkowy rok na który przypadła 100 rocznica urodzin Stanisława Lema – jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w. Z tej okazji zaprosiliśmy mieszkańców dzielnicy do udziału w wyjątkowym projekcie. Za nami futurystyczne warsztaty inspirowane twórczością pisarza, wspólne czytanie opowiadania ze zbioru „Bajki Robotów” oraz wielki finał 12 września podczas którego odbył się m.in. koncert i pokaz laserowy. Zapraszamy do obejrzenia relacji z całego projektu poniżej!

Projekt finansowany przez m.st. Warszawa w ramach programu "Fundusz Edukacji Kulturalnej".  

Mieszkańcy Wesołej czytają Lema

🚀 Wiosną zaprosiliśmy mieszkańców dzielnicy, przedstawicieli instytucji publicznych, lokalnych artystów i przedsiębiorców do akcji wspólnego czytania opowiadania pt. „Maszyna Trurla” ze zbioru Bajki Robotów. Razem stworzyliśmy wyjątkową pamiątkę! 🤖📚

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie praw autorskich. #roklema 

Warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych inspirowane twórczością Stanisława Lema

W sierpniu dzieci i dorośli pod okiem lokalnych, wesołowskich artystów wzięli udział w warsztatach inspirowanych twórczością Stanisława Lema:

  • W świecie maszyn – warsztaty plenerowe z rysunku i malarstwa dla dzieci powyżej 7 r.ż. Prowadzenie Bożena Klasa.
  • Tracimy kontakt! Czy nas słychać?  – warsztaty konstruktorskie z tworzenia lamp dla dorosłych. Prowadzenie Janusz Maciąg.
  • Żywe roboty – warsztaty florystyczne dla dorosłych. Prowadzenie Agnieszka Janusek.
  • Futurystyczne Ogniste Lampiony – warsztaty ceramiczne dla dzieci powyżej 7 r.ż. Prowadzenie Barbara Dziadowicz-Turowicz.  
  • Solaris na talerzu – warsztaty ceramiczne dla dorosłych. Prowadzenie Joanna Maciąg.

Prace, które powstały podczas warsztatów, zostały zaprezentowane na wernisażu w Ośrodku Kultury podczas wielkiego finału 12 września, dokładnie w 100 rocznicę urodzin wybitnego pisarza. Można je również obejrzeć w galerii poniżej. 

Autor fotografii kwietnych robotów, wolontariusz Ośrodka Kultury: Robert Woźnica, Latająca Kamera Cyfrowa 
Strona www, Facebook, kanał YouTube 

Wielki finał projektu – 12 września

12 września, dokładnie w 100 rocznicę urodzin pisarza, na scenie plenerowej w Ośrodka Kultury odbył się wielki finał projektu. Imprezę rozpoczęła oficjalna premiera nagrania stworzonego przez mieszkańców, czytających opowiadanie „Maszyna Trurla”. Następnie mogliśmy podziwiać prace powstałe podczas sierpniowych warsztatów i wysłuchać wykładu na temat podróży w kosmos w wykonaniu Radka Grabarka, założyciela serwisu We Need More Space. W dalszej kolejności miał miejsce koncert Agaty Bartłomiejczyk i zespołu Cosmokolektyw, złożony z utworów autorskich, inspirowanych twórczością Stanisława Lema, a także coverów utworów zagranicznych związanych z tematyką kosmosu. Na zakończenie odbył się kosmiczny pokaz laserowy w wykonaniu firmy Discolasers. To był niezwykły wieczór, dziękujemy!