ODKRYWAJ PASJE, DZIAŁAJ W KULTURZE, SPĘDZAJ Z NAMI CZAS
WOLONTARIAT KOMPETENCYJNY – DOROŚLI
Do współpracy zapraszamy pełnoletnich mieszkańców Wesołej i okolic. Ludzi, którzy nieodpłatnie chcą się dzielić z innymi swoją pasją, umiejętnościami i zamiłowaniem do szeroko rozumianej kultury.
Wolontariat kompetencyjny obejmuje ścieżkę zadań ułożonych indywidualnie, wedle zainteresowań i dyspozycyjności wolontariusza.
Przykładowe obszary współpracy:
- prowadzenie nieodpłatnych zajęć, spotkań lub warsztatów dla mieszkańców Wesołej;
- współpraca przy pozyskiwaniu grantów i sponsorów;
- opieka nad stroną internetową Ośrodka Kultury;
- wideo/fotografia;
- realizacja dźwięku
i wiele innych.


Czy wiesz, że… do tej pory w ramach wolontariatu kompetencyjnego współpracę z nami podjęło aż 9 dorosłych wolontariuszy
- Maciej – sąsiedzkie spotkania przy sztaludze „Pracownia Portretu” (więcej informacji TUTAJ) | twórczość Maćka TUTAJ;
- Justyna – warsztaty choreoterapeutyczne dla kobiet;
- Wojtek – sąsiedzkie planszówki (więcej informacji TUTAJ);
- Kasia – konferansjer podczas świątecznego kiermaszu;
- Zuza – fotografia (Zuzanna Kruschewska Photography),
- Robert Woźnica – fotografia (Latająca kamera cyfrowa);
- Wojtek – fotografia;
- Jarosława – cykl spotkań fitnesowych w roku szkolnym 2020/2021;
- Anita – cykl postów na Facebook’u pt. „🌏🧳 Cykl spotkań z podróżniczką, Anitą Pogorzelską!”.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny lub mailowy:
tel. 22 100 58 59, wolontariat@domkulturywesola.net
KULTURKA – MŁODZIEŻOWY KLUB WOLONTARIATU
MŁODZIEŻ 15-20 LAT
Klub zrzesza młodzież, która chce aktywnie i świadomie współtworzyć ofertę kulturalną Ośrodka Kultury. Tu nie ma miejsca na gotowe rozwiązania, jest za to pole na kreatywność i pomysły własne wolontariuszy. Spotykamy się w poniedziałki, kilka razy w miesiącu. Miejsce: ODT Pogodna, ul. Jana Pawła II 25.
CZY WIESZ, ŻE… Kulturka rozpoczęła swoją działalność w październiku 2021 r. Nasi wolontariusze zorganizowali już warsztaty z ozdabiania pierników na kiermaszu świątecznym i zbiórkę upominków dla podopiecznych rodzinnego domu dziecka.
Kulturka zainicjowała też projekt pod nazwą „Wesoła Eskapada”, przeznaczony dla lokalnej młodzieży zainteresowanej kulturą i sztuką. Więcej na ten temat -> -> TUTAJ.

WOLONTARIAT NA START
MŁODZIEŻ 12-14 LAT
Zapraszamy młodzież w wieku 12-14 lat do pomocy organizacyjnej podczas wydarzeń kulturalnych. Oferujemy zaświadczenie o odbyciu wolontariatu.
Przykładowe zadania:
- kolportaż materiałów promocyjnych (ulotki, plakaty itp.);
- wpuszczanie widowni na salę;
- pomoc w ustawianiu krzesełek;
- pomoc w przygotowaniu dekoracji
i inne.
CZY WIESZ, ŻE… DO TEJ PORY, przy okazji różnych projektów i wydarzeń, w wolontariat w Ośrodku Kultury zaangażowanych było aż 25 młodych osób pomiędzy 11, a 17 r.ż.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny lub mailowy:
tel. 22 100 58 59, wolontariat@domkulturywesola.net
WESOŁA RIKSZA – ROWEROWY, PARTNERSKI PROJEKT OŚRODKA KULTURY I BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W WESOŁEJ
W październiku odbyły się 4 spotkania podczas których wolontariusze Ośrodka Kultury i Biblioteki w Wesołej wspólnymi siłami budowali rikszę animacyjną. Riksza powstała w dużej mierze z materiałów z odzysku. Dodatkowo podczas spotkań wolontariusze mieli okazję zapoznać się z budową roweru i nabyć przydatne umiejętności takie jak naprawa dętki czy pompowanie koła.
Na zakończenie warsztatów młodzież zrobiła burzę mózgów – w jaki sposób wykorzystać rikszę. Wielka jest siła wyobraźni! Wszystkie pomysły zostały zapisane, a jeden z nich zrealizowaliśmy – na początku listopada riksza wyjechała na miasto, aby przeprowadzić wśród mieszkańców quiz wiedzy nt. Wesołej. Od tamtej pory riksza krąży podzielnicy i wspiera różne działania. Niedawno odwiedziła świąteczny kiermasz bożonarodzeniowy 🙂
Obecnie opiekę nad pojazdem sprawuje Miejsce Aktywności Lokalnej przy Ośrodku Kultury. Pojazd dostępny jest dla wszystkich mieszkańców i lokalnych instytucji. W sprawie wypożyczenia prosimy pisać na adres: mal@domkulturywesola.net.
Działanie zrealizowano w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu, finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.
DOMKI DLA OWADÓW – EKOLOGICZNY, PARTNERSKI PROJEKT OŚRODKA KULTURY I BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W WESOŁEJ
W czerwcu 12 młodych wolontariuszy z terenu Wesołej i okolic podjęło się ambitnego zadania –budowy domków dla pszczół i innych, dzikich zapylaczy. Projekt rozpoczęły 12 czerwca wspólne warsztaty na terenie Ośrodka Działań Twórczych „Zielona” (Wilanowska 3). Podczas spotkania wolontariusze wzięli udział w spacerze edukacyjnym nt. owadów z Dorotą Wrońską – wesołowską przyrodniczką, założycielką i prezeską Fundacji Działań Lokalnych Pobliże. Następnie pod okiem doświadczonego instruktora młodzież szkoliła się w budowie domków. W ruch poszły wkrętarki, młotki i śrubokręty.
17 i 18 czerwca młodzi wolontariusze wykorzystali świeżo zdobyte umiejętności i wraz z dziećmi z przedszkoli nr 262, 261 „Pod dębami” oraz przedszkola językowego „Limonka”- zbudowali ponad 50 domków dla dzikich zapylaczy. Warsztaty w przedszkolach poprzedziło omówienie wystawy nt. pszczół wydawnictwa Dwie Siostry. Przedszkolaki miały też możliwość dowiedzieć się czym jest wolontariat i porozmawiać o tym z naszymi wolontariuszami.
Na koniec, 5 lipca w Bibliotece, miał miejsce Pszczeli Wieczór Bajek, czyli warsztaty rodzinne podczas których przy pomocy naszych wolontariuszy powstały kolejne owadzie hotele.
Całe działanie powstało w wyniku współpracy i zaangażowania animatorów Ośrodka Kultury i Biblioteki w Wesołej. Na celu miało przede wszystkim rozwój wolontariatu w obu instytucjach. Chcieliśmy pokazać młodzieży, że wolontariat może być ciekawy i mieć realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Ważny był też aspekt ekologiczny, czyli edukowanie dzieci i młodzieży w temacie ochrony przyrody, a zwłaszcza świata owadów. Chociaż działanie kierowane było do młodzieży, udało się też zaangażować dwójkę dorosłych wolontariuszy Ośrodka Kultury – zawodową fotografkę, która udokumentowała warsztaty w przedszkolach oraz grafika komputerowego, który opracował projekt koszulek dla wolontariuszy.
Łącznie w projekcie wzięło udział :
- 14 wolontariuszy (12 osób młodzieży + fotograf + grafik komputerowy);
- 5 instytucji (3 przedszkola, Ośrodek Kultury i Biblioteka);
- 10 grup przedszkolnych;
- 150 przedszkolaków;
- 15 rodzin.
Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu, finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.