Scroll to top

Wolontariat

ODKRYWAJ PASJE, DZIAŁAJ W KULTURZE, SPĘDZAJ Z NAMI CZAS

WOLONTARIAT KOMPETENCYJNY – DOROŚLI

Do współpracy zapraszamy pełnoletnich mieszkańców Wesołej i okolic. Ludzi, którzy nieodpłatnie chcą się dzielić z innymi swoją pasją, umiejętnościami i zamiłowaniem do szeroko rozumianej kultury.

Wolontariat kompetencyjny obejmuje ścieżkę zadań ułożonych indywidualnie, wedle zainteresowań i dyspozycyjności wolontariusza.

Przykładowe obszary współpracy:

 • prowadzenie nieodpłatnych zajęć, spotkań lub warsztatów dla mieszkańców Wesołej;
 • współpraca przy pozyskiwaniu grantów i sponsorów;
 • opieka nad stroną internetową Ośrodka Kultury;
 • wideo/fotografia;
 • realizacja dźwięku

i wiele innych.

Czy wiesz, że… do tej pory w ramach wolontariatu kompetencyjnego współpracę z nami podjęło 15 dorosłych wolontariuszy
 • Maciej – sąsiedzkie spotkania przy sztaludze „Pracownia Portretu” (więcej informacji TUTAJ) | twórczość Maćka TUTAJ;
 • Justyna – warsztaty choreoterapeutyczne dla kobiet „Zatańczmy się”;
 • Matylda – cykliczne warsztaty w duchu kobiecego kręgu z elementami medytacji prowadzonej „Sama dla siebie” (więcej informacji TUTAJ);
 • Marzena – Jestem tu. Warsztaty samopoznania;
 • Mateusz i Kasia – lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy;
 • Kasia – konferansjer podczas świątecznego kiermaszu;
 • Monika – fotografia (MOKAJA_photography);
 • Zuza – fotografia (Zuzanna Kruschewska Photography),
 • Robert Woźnica – fotografia (Latająca kamera cyfrowa);
 • Wojtek – fotografia;
 • Łukasz – fotografia;
 • Wojtek – sąsiedzkie planszówki (więcej informacji TUTAJ);
 • Jarosława – cykl spotkań fitnesowych w roku szkolnym 2020/2021;
 • Anita – cykl postów na Facebook’u pt. „🌏🧳 Cykl spotkań z podróżniczką, Anitą Pogorzelską!”.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny lub mailowy:

tel. 22 100 58 59, wolontariat@domkulturywesola.net

KULTURKA – MŁODZIEŻOWY KLUB WOLONTARIATU

MŁODZIEŻ 13-20 LAT

Klub zrzesza młodzież, która chce aktywnie i świadomie współtworzyć ofertę kulturalną Ośrodka Kultury. Tu nie ma miejsca na gotowe rozwiązania, jest za to pole na kreatywność i pomysły własne wolontariuszy. Spotykamy się w poniedziałki, co tydzień. Miejsce: ODT Pogodna, ul. Jana Pawła II 25.

 

CZY WIESZ, ŻE… Klub rozpoczął swoją działalność w październiku 2021 r. z inicjatywy Gabrysi, Leny, Natalii oraz Krzycha. Od tamtej pory skład Kulturki znacząco się powiększył, a inicjatywy organizowane przez jej członków zyskały większy rozmach. Klub ma na swoim koncie m.in. organizację Potańcówki dla seniorów, Balu karnawałowego dla najmłodszych oraz akcję #KAMYKIWESOŁA (więcej informacji o tej inicjatywie TUTAJ).

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny lub mailowy:

tel. 22 100 58 59, wolontariat@domkulturywesola.net

WESOŁA RIKSZA – ROWEROWY, PARTNERSKI PROJEKT OŚRODKA KULTURY I BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W WESOŁEJ

W październiku 2021 r. odbyły się 4 spotkania podczas których wolontariusze Ośrodka Kultury i Biblioteki w Wesołej wspólnymi siłami budowali rikszę animacyjną. Riksza powstała w dużej mierze z materiałów z odzysku. Dodatkowo podczas spotkań wolontariusze mieli okazję zapoznać się z budową roweru i nabyć przydatne umiejętności takie jak naprawa dętki czy pompowanie koła.

Na zakończenie warsztatów młodzież zrobiła burzę mózgów – w jaki sposób wykorzystać rikszę. Wielka jest siła wyobraźni! Wszystkie pomysły zostały zapisane, a jeden z nich zrealizowaliśmy – na początku listopada riksza wyjechała na miasto, aby przeprowadzić wśród mieszkańców quiz wiedzy nt. Wesołej. Od tamtej pory riksza krąży podzielnicy i wspiera różne działania. Niedawno odwiedziła świąteczny kiermasz bożonarodzeniowy 🙂

Obecnie opiekę nad pojazdem sprawuje Miejsce Aktywności Lokalnej przy Ośrodku Kultury. Pojazd dostępny jest dla wszystkich mieszkańców i lokalnych instytucji. W sprawie wypożyczenia prosimy pisać na adres: mal@domkulturywesola.net.

Działanie zrealizowano w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu, finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.

DOMKI DLA OWADÓW – EKOLOGICZNY, PARTNERSKI PROJEKT OŚRODKA KULTURY I BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W WESOŁEJ

W czerwcu 2021 r. młodzi wolontariusze z terenu Wesołej i okolic podjęli się ambitnego zadania – budowy domków dla pszczół i innych, dzikich zapylaczy. Projekt rozpoczęły 12 czerwca wspólne warsztaty na terenie Ośrodka Działań Twórczych „Zielona” (Wilanowska 3). Podczas spotkania wolontariusze wzięli udział w spacerze edukacyjnym nt. owadów z Dorotą Wrońską  –  wesołowską przyrodniczką, założycielką i prezeską Fundacji Działań Lokalnych Pobliże. Następnie pod okiem doświadczonego instruktora młodzież szkoliła się w budowie domków. W ruch poszły wkrętarki, młotki i śrubokręty.

17 i 18 czerwca młodzi wolontariusze wykorzystali świeżo zdobyte umiejętności i wraz z dziećmi z przedszkoli nr 262, 261 „Pod dębami” oraz przedszkola językowego „Limonka”- zbudowali ponad 50 domków dla dzikich zapylaczy. Warsztaty w przedszkolach poprzedziło omówienie wystawy nt. pszczół wydawnictwa Dwie Siostry.  Przedszkolaki miały też możliwość dowiedzieć się czym jest wolontariat i porozmawiać o tym z naszymi wolontariuszami.

Na koniec, 5 lipca w Bibliotece, miał miejsce Pszczeli Wieczór Bajek, czyli warsztaty rodzinne podczas których przy pomocy naszych wolontariuszy powstały kolejne owadzie hotele.

Całe działanie powstało w wyniku współpracy i zaangażowania animatorów Ośrodka Kultury i Biblioteki w Wesołej. Na celu miało przede wszystkim rozwój wolontariatu w obu instytucjach. Chcieliśmy pokazać młodzieży, że wolontariat może być ciekawy i mieć realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Ważny był też aspekt ekologiczny, czyli edukowanie dzieci i młodzieży w temacie ochrony przyrody, a zwłaszcza świata owadów. Chociaż działanie kierowane było do młodzieży, udało się też zaangażować dwójkę dorosłych wolontariuszy Ośrodka Kultury – zawodową fotografkę, która udokumentowała warsztaty w przedszkolach oraz grafika komputerowego, który opracował projekt koszulek dla wolontariuszy.

 

Łącznie w projekcie wzięło udział :

 • 14 wolontariuszy (12 osób młodzieży + fotograf + grafik komputerowy);
 • 5 instytucji (3 przedszkola, Ośrodek Kultury i Biblioteka);
 • 10 grup przedszkolnych;
 • 150 przedszkolaków;
 • 15 rodzin.

Działanie zostało zrealizowane w ramach programu partnerstw instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu, finansowanego ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”.