Scroll to top
Theos & Vincents – Wesoła Jazz Festiwal
20:00 do 21:00 - 12 grudnia 2020

Theos and Vincents

"Dawniej ludzie wierzyli, że Ziemia jest płaska, lecz obecnie, mając przed oczami naukowe dowody, mało kto pokusiłby się o takie stwierdzenie. Dlaczego więc dziś tak samo uparcie zakładamy, że nie otacza nas nic więcej niż to, co widzimy gołym okiem?" Vincent van Gogh w liście do brata, Theo

Theos & Vincents nawiązuje swoją nazwą do braterskiej relacji Van Goghów, opartej na umiejętności wsłuchania się w drugiego człowieka. Ta relacja jest dla nas inspiracją do szukania empatycznego, uniwersalnego wybrzmienia. Czy potrafimy otworzyć oczy na to, co niewidzialne? Czy jesteśmy w stanie wzbogacić naszą wizję rzeczywistości o cudzą wrażliwość? Czy patrząc przez pryzmat łączących nas relacji potrafimy dostrzec unikalny obraz świata?

Zespół występuje w składzie:

Franciszek Raczkowski - fortepian

Michał Aftyka - kontrabas

Stefan Raczkowski - perkusja

 

FRANCISZEK RACZKOWSKI

Pianista wrażliwy na każdy detal. Impresjonista. Improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na różnorodnych stylistycznie albumach, m.in. Raczkowski/Kostka Duo, Ethernal Colors zespołu Follow Dices, Time zespołu Przemek Kleczkowski Group czy Accumulated Thoughts tria Franciszka Pospieszalskiego. Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach, występował na scenach najistotniejszych polskich festiwali azzowych. Jego muzyka gości w japońskim wydaniu zestawiającym dokonania polskich pianistów (Polish Pianism, CorePort 2017). O jego debiutanckim albumie (Apprentice, 2015) Jan "Ptaszyn" Wróblewski stwierdził że "to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość".

"Franciszek Raczkowski, laureat VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach już teraz zaliczany jest do szerokiego kanonu najlepszych polskich pianistów jazzowych. Gra z intuicyjną bezpośredniością i swoistą prostotą, a zaaranżowany rozgardiasz, a momentami nawet chaos robi doskonałe wrażenie na tle zakorzenionego poczucia ładu, który wnosi sam Raczkowski" Marcin Puławski, Laboratorium Muzycznych Fuzji "Dla mnie to nadal jeden z najciekawszych albumów młodszej generacji jazzmanów lat ostatnich. Apprentice, Franciszek Raczkowski Trio (...). Jeden z celniejszych strzałów firmy ForTune" Jan Ptaszyn Wróblewski, Trzy Kwadranse Jazzu

MICHAŁ AFTYKA

kontrabasista, absolwent ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Święsa. Obecnie student AM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu Michała Barańskiego.

STEFAN RACZKOWSKI

w 2015 roku ukończył licencjat z perkusji klasycznej w krakowskiej Akademii Muzycznej, rok pózniej rozpoczął studia jazzowe w Conservatorium van Amsterdam, a obecnie jest w trakcie studiów magisterskich na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych (m. in. European Solo Competition for Brass and Percussion Instruments w Szkocji, SVIREL International Music Competition for Soloists and Chamber Groups w Słowenii, Internationalen Marimba - Wettbewerb w Niemczech), występował na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (m. in. Warszawska Jesień, Internationale Ferienkurse fur Neue Musik, Miedzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje“). Otrzymał stypendium rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, Ministra Edukacji Narodowej oraz Sapere Auso. W 2013 roku zdobył nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rok później zadebiutował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Swoje muzyczne zainteresowania dzieli między współczesną muzyką poważną a muzyką improwizowaną i jazzem. Oprócz muzyki na co dzień zajmuje się również sztukami plastycznymi.

 

Szukajcie nas na Facebooku!

-----------------------

Założeniem oraz misją festiwalu jest prezentacja aktualnego stanu młodej polskiej sceny jazzowej – tak zwanej „Nowej Fali”. W pierwszej edycji oraz w kolejnych edycjach głównym filarem koncertów będą młodzi muzycy aktywnie działający na scenie muzycznej. Obecnie środowisko młodego pokolenia przeżywa rozkwit i obfituje w ogromną ilość utalentowanych muzyków oraz w wiele wyjątkowych zespołów. Zaplanowane zostały trzy koncerty: Jakub Paulski Trio Plus 2, Theos and Vincents (założyciel zespołu: Franciszek Raczkowski) i Tercet Kamili Drabek.

Udostępnij Wydarzenie