Scroll to top
Sobieski i Marysieńka – miłość zapisana w listach
17:00 - 15 stycznia 2023
Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”, ul. Jana Pawła II 25, 05-077 Warszawa Zobacz dojazd

Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna” zaprasza wszystkich miłośników sztuki klasycznej na wydarzenie artystyczno - kulturalne „Sobieski i Marysieńka – miłość zapisana w listach”, które swoją premierę miało w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy na Żoliborzu.

Wydarzenie odbędzie się 15 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna” przy ul. Jana Pawła II 25, Warszawa - Wesoła (wejście od apteki).

Opracowanie i wykonanie:

Ewa Szlage i Grzegorz Chrupek/Tomasz Olszewski

Przybliżając temat…

On - chorąży koronny, o burzliwej, wojennej przeszłości, ona - dama dworu Marii Ludwiki Gonzagi, obiecana innemu. Spotkali się po raz pierwszy podczas dworskiego przyjęcia, które odbyło się w 1655 roku. Historycy przypuszczają, że już wtedy narodziło się między nimi uczucie.

Początków miłości Jana Sobieskiego III i Marii nie pokrzyżowało nawet małżeństwo, które połączyło ją z Janem Sobiepanem Zamoyskim. Kochankowie pisali do siebie listy. W dniu 7 kwietnia 1665 roku mąż Marysieńki zmarł, Janem Sobiepanem. Po 5 tygodniach od śmierci pierwszego męża Marysieńka wzięła potajemny ślub z swoim ukochanym Sobieskim. Oficjalny ślub pary miał miejsce 5 lipca tego samego roku.

Sobieskiego i Marysieńkę łączyło naprawę silne uczucie, latami korespondowali ze sobą z tym samym wzajemnym zauroczeniem i tęsknotą…

Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję poczuć klimat epoki i podejrzeć wymianę romantycznej korespondencji pomiędzy zakochanymi.

Wydarzenie bezpłatne.

Ilość miejsc ograniczona. 

Zapisy pod numerem  22 100 58 59.

 

Wydarzenie zostanie zaprezentowane w ramach programu „Otwartej sceny” Ośrodka Kultury Wesoła.

Wydarzenie w ramach programu „Otwartej sceny” Ośrodka Kultury Wesoła.

Więcej informacji o programie:

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie