Jak brzmiały historyczne fortepiany? Dlaczego są tak niezwykłe? Na których z nich grali polscy kompozytorzy? Zapraszamy na cykl spotkań – audycji on-line, w których zabierzemy Państwa w podróż w czasie do dziewiętnastowiecznej Warszawy. Na unikatowych fortepianach z epoki zabrzmią kompozycje twórców działających w Warszawie, m.in. Franciszka Lessla, Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.
Podczas audycji będzie można przekonać się, jak dawne fortepiany różniły się od współczesnych, zarówno pod względem budowy, jak i brzmienia. Idei cyklu audycji przyświeca chęć odtworzenia realnego brzmienia dawnych fortepianów, prezentacja utworów w takim kształcie, jak słyszała to niegdyś publiczność warszawska.
III odcinek - „Taneczne inspiracje”
W finałowej audycji cyklu „Wokół brzmienia autentycznego” przeniesiemy się do roztańczonej Warszawy I połowy XIX wieku. Tym razem aż dwa historyczne fortepiany w jednym odcinku, istotnie różniące się brzmieniem i konstrukcją, producentów Broadwooda oraz Kralla&Seidlera. Tańce kompozytorów związanych z Warszawa, m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Marii Szymanowskiej, pozwolą porwać się dawnym rytmom dworskim i ludowym.
Zrealizowano w ramach Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy. Program stypendialny finansowany ze środków m.st. Warszawy.
Znajdź nas:
Facebook Ośrodka Działań Twórczych "Pogodna"