Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa „Śladami pędzla i muzyki” Marioli Kokowskiej 9 września 2023 o godz. 17:00 w Ośrodku Działań Twórczych "Pogodna". Wydarzeniu będzie towarzyszył recital wiolonczelistki Małgorzaty Namiot.
Wystawa będzie dostępna od 01.09 do 06.10, wstęp wolny.
Mariola Kokowska - poetka i artystka współczesna, tworząca pędzlem na Mazowszu. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w okresie pandemii COVID-19. Uprawia malarstwo wynikające z wewnętrznej potrzeby kreacji, pasji i dążenia do ekspresji, powstające zazwyczaj w technice akrylu i akwareli. Motywem jej dorobku twórczego staje się natura i chwila - polski pejzaż, kwiaty, sceny rodzajowe, prehistoryczne skamieniałości w formie amonitów, portrety ludzkie.
W swych pracach utrwala malarski wizerunek kobiety i postaci sakralnych (np. anioły, madonny) oraz nawiązuje do motywów regionalnych folkloru – Kurpi. Jej obrazy charakteryzuje swoboda artystyczna i ekspresja kolorystyczna, a także swoista różnorodność postrzegania otaczającego świata. Jej twórczość przemawia do widza, budując u odbiorcy pozytywne widzenie świata i otaczającej natury.
Umiejętności artystyczne rozwija pod okiem warszawskich malarzy, biorąc udział w warsztatach malarskich w Zamku Królewskim w Warszawie (X’ 2022 r.) i w plenerach malarskich na terenie kraju.
Wybrane obrazy autorki stanowią materiał ilustracyjny w kilku książkach, wydanych przez Stowarzyszenie Autorów Polskich (SAP/O. Żyrardowsko-Warszawski). Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych, organizowanych m. in.: w Galerii „PROwizorium", w zbiorowej wystawie artystów pod hasłem „Pułtusk w malarstwie. Pejzaż miejski" (2023 r.) w galerii Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki (MCKiS) w Pułtusku. W najbliższym czasie zaplanowane są wernisaże jej indywidualnych wystaw malarstwa w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna" w dzielnicy Wesoła m.st. Warszawa (IX' 2023 r.) oraz w Nowodworskim Ośrodku Kultury (NOK) (XI' 2023 r.). Jej obrazy znajdują się w jednym z regionalnych muzeów prezentujących amonity, zasilają artystyczne zbiory domu kultury i pojawiają się w rękach kolekcjonerów prywatnych w Polsce.
Autorka dwóch tomików poetyckich „Portrety w polifonii” i „Pisane Mazowszem” oraz dwóch pozycji książkowych: „Melodie z mazowieckiego dworku” (publikacja popularnonaukowa, inspirowana postacią XIX-wiecznej mazowieckiej kompozytorki, Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej) oraz „Psychologia z # Muzyka”.
Wybrane wystawy indywidualne:
2022 - wystawa malarstwa, Galeria PROwizorium, wernisaż wystawy zatytułowanej „KOBIETA” w Galerii PROwizorium w Łukowie (X’ 2022 r.)
2023 - wystawa malarstwa, Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna” w dzielnicy Wesoła m.st. Warszawa (IX’ 2023 r.). Temat wystawy: „Ślad pędzla”
2023 - cykl „Ludzie z pasją”, Nowodworski Ośrodek Kultury (NOK) (IX’ 2023 r.), wystawa malarstwa.
Wybrane wystawy zbiorowe:
2023 - XVII Zbiorowa Wystawa „Teraz Pułtusk” ‘ 2023 r., Miejskie Centrum Kultury i Sztuki (MCKiS) w Pułtusku (VII-VIII’ 2023 r.).
Małgorzata Namiot to wiolonczelistka pochodząca z Białegostoku. Ukończyła tamtejszą dwustopniową szkołę muzyczną, a następnie kontynuowała edukację w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Hochschule fur Musik und Tanz w Kolonii (w ramach programu Erasmus+)
Uczestniczyła w szeregu warsztatów i kursów muzycznych u autorytetów polskiego i europejskiego świata muzycznego, np. Schauron Ensemble der Berliner Philharmoniker, Wenn Sinn Yanga, Johannesa Mosera czy Berlin Piano Trio.
Jako muzyk orkiestrowy i kameralny koncertowała w Norwegii, Danii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech, Włoszech, Bułgarii oraz na Litwie.
Swoją muzyczną drogę najchętniej widzi jako uczestnik zespołów kameralnych, które określa podwaliną decyzji o podjęciu edukacji muzycznej, a z którymi może pochwalić się laurami na festiwalach czy konkursach o zasięgu międzynarodowym.
Prywatnie miłośniczka białego wina, kryminałów i psychologii.