Scroll to top
Spektakl „Księga Matek”
17:00 - 16 września 2023
Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”, ul. Jana Pawła II 25, 05-077 Warszawa Zobacz dojazd

Serdecznie zapraszamy 16 września na spektakl pt. Księga Matek do Ośrodka Działań Twórczych "Pogodna".

„Księga matek” jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia miłości, a żyje w ambiwalencji. Między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. „Księga matek” to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.

Ze sceny dociera wielogłos - aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny został usłyszany przez twórców spektaklu.

 

Wydarzenie bezpłatne. Obowiązują zapisy pod nr. tel. 22 100 58 59

Ilość miejsc ograniczona.

„Księga Matek” rodziła się długo. Od koncepcji do premiery minęło 5 lat. Punktem wyjścia do pracy nad tekstem były improwizacje aktorskie Diany Kadłubowskiej, Żanety Sławińskiej-Zdunik, Magdaleny Górskiej, które autorka scenariusza Joanna Grabowiecka oprószyła szczyptą metafizycznego spojrzenia na relacje między kobietami. Całość znaczeń podkreśla sugestywna muzyka Marcina Zdunika, a reżyser Bartosz Mazur pozbierał wszystko w nieskończenie bogatą księgę doświadczeń i wątków. W efekcie końcowym otrzymujemy autentyczną podróż przez macierzyństwo, które wystarczająco skomplikowane samo w sobie w dzisiejszych czasach nie pozostaje wolne od ocen, oczekiwań, wymagań czy choćby dobrych intencji całego świata poza nim. A to za sprawą nowoczesnego okna na świat jakim jest internet, a szczególnie media społecznościowe. Tekst „Księgi Matek” stanowi adaptację scenariusza, który łączy rzeczywisty świat kobiecej codzienności z jego wirtualnym odpowiednikiem. Świat autentyczny zaczerpnięty z życia autorki i improwizacji aktorek ze światem wyobrażonym pochodzącym z lektury blogów parentingowych, obserwacji profili influencerskich i grup społecznościowych. Czy może istnieje jeszcze jakiś trzeci, równoległy…? Zgodnie z początkowym założeniem wszyscy twórcy są nie tylko artystami, ale i rodzicami. W ten sposób, poświęcając „Księdze Matek” swoje prywatne doświadczenia uczyniono ją możliwie najbliższym prawdzie obrazem współczesnego macierzyństwa, szeroko pojętej kobiecości i idei siostrzeństwa.

Projekt finansuje m.st. Warszawa.

Dzień poźniej odbędzie się mikser dyskusyjno-warsztatowy „CIAŁO - MÓJ DOM - bazujący na treściach spektaklu „Księga Matek” w reż. Bartosza Mazura.

„Ciało - mój dom” to dla każdej z uczestniczek osobiste spotkanie. Przede wszystkim ze swoim ciałem, które jest bramą do spotkania z samą sobą, z inną kobietą, ze społeczeństwem, z oczekiwaniami, z szansami… bo ciało jest Twoją świątynią.

„Nie ma nic w umyśle, czego by przedtem nie było w zmysłach.” Tak mawiał Arystoteles. On również twierdził, że mamy ich pięć, choć współczesna nauka wymienia ich więcej. Czy używamy ich świadomie? Czy mamy je wszystkie aktywne? Zmysły i ciało pozwalają nam doświadczać życia. Ciało jest naszym wehikułem na Ziemi. Od niego wszystko się zaczyna i przez nie wszystko przechodzi. Ciało pamięta wszystko. Warto je poznać, nawiązać z nim dobrą relację, warto o nie zadbać i odwdzięczyć się mu czułością. „Księga Matek” jest rozpięta m.in. pomiędzy kobiecością, macierzyństwem, a siostrzeństwem i tym właśnie tematom przyjrzymy się podczas warsztatów „Ciało - mój dom”.

Mikser dyskusyjno-warsztatowy rozpoczyna krąg zapoznawczy i kończy krąg zamykający, gdzie w bezpiecznej przestrzeni i życzliwej atmosferze można podzielić się tym wszystkim, co aktualnie w nas pracuje. Pomiędzy kręgami pracujemy z ciałem (wzmocnienie świadomości ciała i poczucia własnej wartości oraz sprawczości), a także z wyobraźnią (praca z emocją i intencją) poprzez:
pracę z ciałem z użyciem ćwiczeń wg metody A. Lowena, medytację, wizualizację, taniec intuicyjny.

Jeżeli chcesz w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa:

  • porozmawiać o kobiecości;
  • przyjrzeć się z uwagą swojemu ciału i dotknąć tych miejsc, które od dawna proszą Cię o nią;
  • usłyszeć, co ma Ci do zakomunikowania Twoje serce;
  • rozsmakować się w życiu…

… podczas spotkania „Ciało - mój dom” będziesz miała na to szansę.

Przynieś ze sobą:
- matę do jogi/karimatę/koc,
- chustę lub ciepły szal,
- wodę i drobną przekąskę,
- notes i coś do pisania.

Mikser prowadzi JOANNA GRABOWIECKA-ŚWIERSZCZ - reżyserka teatralna, autorka scenariuszy, trenerka rozwoju trwałego, malarka. Absolwentka teatrologii (UJ) i Arts du spectacle (Université Paris VIII). Reżyserię studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła Szkołę Trenerów Meritum w Katowicach i roczny kurs psychobiologii w Akademii Psychobiologii VEDICA Marzanny Radziszewskiej. Autorka spektakli, słuchowisk radiowych i czytań performatywnych. W swojej działalności łączy sztukę i samorozwój wspierając kobiety i mężczyzn w odkrywaniu ich potencjału. Współprowadzi wraz z Marią Elą Ziemkiewicz cykl rocznych warsztatów dla kobiet „Klanowe Matki – podróż do źródła Twojej kobiecej mocy”. Pomysłodawczyni i realizatorka cyklu spotkań pn. Moc Kobiety i autorskich warsztatów pn. Sztuka Dzikości. Zwołuje i zasiada w kręgach. Prywatnie jest żoną i mamą. Jej osobistym miejscem mocy jest Sahara. Więcej informacji: http://sztukadzikosci.com/o-mnie/

Projekt finansuje Biuro Kultury m. st. Warszawy w programie Kalendarium Warszawy.

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie