Serdecznie zapraszamy 16 września na spektakl pt. Księga Matek do Ośrodka Działań Twórczych "Pogodna".
„Księga matek” jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia miłości, a żyje w ambiwalencji. Między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. „Księga matek” to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.
Ze sceny dociera wielogłos - aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny został usłyszany przez twórców spektaklu.
„Księga Matek” rodziła się długo. Od koncepcji do premiery minęło 5 lat. Punktem wyjścia do pracy nad tekstem były improwizacje aktorskie Diany Kadłubowskiej, Żanety Sławińskiej-Zdunik, Magdaleny Górskiej, które autorka scenariusza Joanna Grabowiecka oprószyła szczyptą metafizycznego spojrzenia na relacje między kobietami. Całość znaczeń podkreśla sugestywna muzyka Marcina Zdunika, a reżyser Bartosz Mazur pozbierał wszystko w nieskończenie bogatą księgę doświadczeń i wątków. W efekcie końcowym otrzymujemy autentyczną podróż przez macierzyństwo, które wystarczająco skomplikowane samo w sobie w dzisiejszych czasach nie pozostaje wolne od ocen, oczekiwań, wymagań czy choćby dobrych intencji całego świata poza nim. A to za sprawą nowoczesnego okna na świat jakim jest internet, a szczególnie media społecznościowe. Tekst „Księgi Matek” stanowi adaptację scenariusza, który łączy rzeczywisty świat kobiecej codzienności z jego wirtualnym odpowiednikiem. Świat autentyczny zaczerpnięty z życia autorki i improwizacji aktorek ze światem wyobrażonym pochodzącym z lektury blogów parentingowych, obserwacji profili influencerskich i grup społecznościowych. Czy może istnieje jeszcze jakiś trzeci, równoległy…? Zgodnie z początkowym założeniem wszyscy twórcy są nie tylko artystami, ale i rodzicami. W ten sposób, poświęcając „Księdze Matek” swoje prywatne doświadczenia uczyniono ją możliwie najbliższym prawdzie obrazem współczesnego macierzyństwa, szeroko pojętej kobiecości i idei siostrzeństwa.
Projekt finansuje m.st. Warszawa.
Dzień poźniej odbędzie się mikser dyskusyjno-warsztatowy „CIAŁO - MÓJ DOM” - bazujący na treściach spektaklu „Księga Matek” w reż. Bartosza Mazura.
„Ciało - mój dom” to dla każdej z uczestniczek osobiste spotkanie. Przede wszystkim ze swoim ciałem, które jest bramą do spotkania z samą sobą, z inną kobietą, ze społeczeństwem, z oczekiwaniami, z szansami… bo ciało jest Twoją świątynią.
„Nie ma nic w umyśle, czego by przedtem nie było w zmysłach.” Tak mawiał Arystoteles. On również twierdził, że mamy ich pięć, choć współczesna nauka wymienia ich więcej. Czy używamy ich świadomie? Czy mamy je wszystkie aktywne? Zmysły i ciało pozwalają nam doświadczać życia. Ciało jest naszym wehikułem na Ziemi. Od niego wszystko się zaczyna i przez nie wszystko przechodzi. Ciało pamięta wszystko. Warto je poznać, nawiązać z nim dobrą relację, warto o nie zadbać i odwdzięczyć się mu czułością. „Księga Matek” jest rozpięta m.in. pomiędzy kobiecością, macierzyństwem, a siostrzeństwem i tym właśnie tematom przyjrzymy się podczas warsztatów „Ciało - mój dom”.
Mikser dyskusyjno-warsztatowy rozpoczyna krąg zapoznawczy i kończy krąg zamykający, gdzie w bezpiecznej przestrzeni i życzliwej atmosferze można podzielić się tym wszystkim, co aktualnie w nas pracuje. Pomiędzy kręgami pracujemy z ciałem (wzmocnienie świadomości ciała i poczucia własnej wartości oraz sprawczości), a także z wyobraźnią (praca z emocją i intencją) poprzez:
pracę z ciałem z użyciem ćwiczeń wg metody A. Lowena, medytację, wizualizację, taniec intuicyjny.
Jeżeli chcesz w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa:
- porozmawiać o kobiecości;
- przyjrzeć się z uwagą swojemu ciału i dotknąć tych miejsc, które od dawna proszą Cię o nią;
- usłyszeć, co ma Ci do zakomunikowania Twoje serce;
- rozsmakować się w życiu…
… podczas spotkania „Ciało - mój dom” będziesz miała na to szansę.
Przynieś ze sobą:
- matę do jogi/karimatę/koc,
- chustę lub ciepły szal,
- wodę i drobną przekąskę,
- notes i coś do pisania.
Mikser prowadzi JOANNA GRABOWIECKA-ŚWIERSZCZ - reżyserka teatralna, autorka scenariuszy, trenerka rozwoju trwałego, malarka. Absolwentka teatrologii (UJ) i Arts du spectacle (Université Paris VIII). Reżyserię studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła Szkołę Trenerów Meritum w Katowicach i roczny kurs psychobiologii w Akademii Psychobiologii VEDICA Marzanny Radziszewskiej. Autorka spektakli, słuchowisk radiowych i czytań performatywnych. W swojej działalności łączy sztukę i samorozwój wspierając kobiety i mężczyzn w odkrywaniu ich potencjału. Współprowadzi wraz z Marią Elą Ziemkiewicz cykl rocznych warsztatów dla kobiet „Klanowe Matki – podróż do źródła Twojej kobiecej mocy”. Pomysłodawczyni i realizatorka cyklu spotkań pn. Moc Kobiety i autorskich warsztatów pn. Sztuka Dzikości. Zwołuje i zasiada w kręgach. Prywatnie jest żoną i mamą. Jej osobistym miejscem mocy jest Sahara. Więcej informacji: http://sztukadzikosci.com/o-mnie/
Projekt finansuje Biuro Kultury m. st. Warszawy w programie Kalendarium Warszawy.