Scroll to top
Uchwycić słońce – Solarigrafia
11:30 do 13:00 - 13 maja 2023
Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”, ul. Jana Pawła II 25, 05-077 Warszawa Zobacz dojazd

Coraz cieplejsze majowe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu – jest to więc dobry moment na poznanie techniki fotograficznej, która pozwoli nam uchwycić na negatywie pozorną wędrówkę słońca.

Dlatego młodzież (15+) i dorosłych zapraszamy na warsztaty podczas których uczestnicy skonstruują aparaty otworkowe z przedmiotów codziennego użytku i zdobędą podstawową wiedzę, by móc wykonać takim aparatem zdjęcie w wybranym przez siebie miejscu i czasie za pomocą techniki solarigraficznej.

Współcześnie, myśląc o fotografii, mamy przed oczami profesjonalne i ciężkie aparaty cyfrowe  lub zdjęcia wykonane telefonem. Zanim jednak technologia cyfrowa stała się tak popularna powstało wiele technik szlachetnych, mniej lub bardziej skomplikowanych, mających ten sam cel — uchwycić i utrwalić fragment rzeczywistości.
Około roku 2000 w Polsce powstała nowa technika - solarigrafia️. Pozwoliła ona na rejestrowanie pozornej wędrówki słońca, a przy tym jest bardzo prosta w użyciu — potrzebujemy tylko czarnej tektury, igły, papieru fotograficznego i kawałka taśmy, by zrobić zdjęcie za pomocą np. puszki po napoju. Nie trzeba się na tym znać, wszystkiego dowiecie się na miejscu!

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się także m.in.  trochę o historii fotografii, jak działa Camera Obscura i dlaczego na papierze tworzy się obraz.

13 maja o godz. 11.30. Zapisy od 08.05 pod nr. tel. 22 100 58 59. Wydarzenie bezpłatne.

Widok z okna ODT Pogodna na Liceum nr 163, czas naświetlania 7 dni. Widoczne na fotografii białe linie to właśnie pozorna wędrówka słońca. Aparat wykonany z puszki po napoju. Luty 2023.

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie