Scroll to top
Ponary „Baza” – proza Józefa Mackiewicza
19:45 do 21:00 - 16 czerwca 2024
Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego 21, 05-075 Warszawa Zobacz dojazd

Zapraszamy serdecznie na czytanie performatywne wyjątkowego, literackiego zapisu dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.

Wydarzenie w ramach Otwartej Sceny z muzyką na żywo oraz wizualizacjami multimedialnymi odbędzie się 16 czerwca (niedziela) o godz. 19:45 w Ośrodku Kultury Wesoła ul. Starzyńskiego 21.

Wstęp wolny.

 

Projekt ten to próba zmierzenia się z tekstem „Ponary – baza” i przeniesienie go we współczesną przestrzeń teatralną. Reportaż Józefa Mackiewicza nie jest oczywiście tekstem scenicznym, jest przede wszystkim wstrząsającym zapisem naocznego świadka. Autentyzm tego tekstu jest wyjątkowy w skali literatury polskiej i to właśnie owa niepowtarzalna

literackość była bezpośrednią przyczyną powstania tego spektaklu.

To wielce karkołomne przedsięwzięcie poprzedzone było szeroko zakrojonymi poszukiwaniami, mającymi na celu odnalezienie najbardziej adekwatnych środków artystycznego wyrazu. W skład tych poszukiwań weszły: dwukrotna podróż do Wilna i podwileńskich Ponar, londyńskie spotkanie z wydawcą dzieł Mackiewicza oraz dziesiątki godzin spędzonych na wspólnym eksperymentowaniu, eksplorowaniu i nieustannych próbach odnajdywania komplementarnej przestrzeni dla muzyki, słowa i obrazu.

O ile tekst to wierne odtworzenie reportażu Mackiewicza, o tyle warstwa muzyczna i wizualna spektaklu to improwizowana podróż, za każdym razem nieco inna, ale odwołująca się do tych samych miejsc, czasów i zdarzeń.

słowa - Paweł Jackiewicz 

muzyka - Krzysztof Krawczyński

wizualizacje, zdjęcia, światło - Janusz Maciąg

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie