Scroll to top
Pokaz filmów dokumentalnych o Jerzym Nowosielskim
18:00 do 19:00 - 14 września 2023
Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego 21, 05-075 Warszawa Zobacz dojazd

ROK JERZEGO NOWOSIELSKIEGO

 

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza i rysownika, scenografa, teoretyka sztuki i filozofa. Artysta jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. W hołdzie dla ogromnego znaczenia twórcy i jego osiągnięć, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2023 rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Z tej okazji zapraszamy Państwa 14 września (czwartek) o godz. 18:00 na pokaz filmów dokumentalnych o artyście. Zapisy od 04.09 pod nr. tel. 22 773 55 99. Wydarzenie bezpłatne.

 

W sali koncertowej Ośrodka Kultury (ul. Starzyńskiego 21) zaprezentujemy dwa tytuły:

18:00 „ŚLADAMI MISTRZÓW. NOWOSIELSKI NA PODLASIU”

czas: 34 minuty, Produkcja: 2017 r., STOWARZYSZENIE ORTHNET przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, Autor filmu: Piotr Łozowik.

Dokument ten ma przybliżyć widzom postać wybitnego malarza – Jerzego Nowosielskiego – przede wszystkim przez pryzmat jego powiązań z Podlasiem. Będzie to podróż od lat 50-tych do połowy 90-tych po miejscach gdzie pracował ten krakowski artysta. Nie zabraknie również wspomnień dotyczących jego uczestnictwa w obozach ikonograficznych.

18:35 "PRZYPOMNIEĆ SOBIE RAJ"

czas: 31 min., Produkcja: 1990 r., Video Studio Gdańsk

Film prezentujący wspaniały dorobek artystyczny prof. Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Poprzez skonfrontowanie go z indywidualnymi poglądami artysty mamy możliwość niekonwencjonalnego spojrzenia na współczesną sztukę i współczesny jej świat. W tym filmie połączenie ekspresji słownej z ekspresją plastyczną daje szeroki wgląd w twórczość Nowosielskiego.

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie