Scroll to top
Obchody Roku Stefana Starzyńskiego
16:30 do 20:00 - 19 sierpnia 2023
Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Stefana Starzyńskiego 21, 05-075 Warszawa Zobacz dojazd

W tym roku Rada Warszawy ustanowiła rok 2023 Rokiem Starzyńskiego. Siedziba główna Ośrodka Kultury Wesoła usytuowana jest właśnie przy ul. Stefana Starzyńskiego 21 w Wesołej. Z tej okazji chcemy wspólnie z Państwem świętować 130. rocznicę urodzin Stefana Starzyńskiego. 

Zachęcamy do spędzenia z nami sobotniego popołudnia!

Obchody odbędą się 19 sierpnia na terenie Ośrodka Kultury Wesoła ul. Starzyńskiego 21, Warszawa-Wesoła. 

Wstęp wolny. Mile widziane przebrania w stylu lat 20, 30. 

W programie: 

16:30-17:30 Prelekcja o Stefanie Starzyńskim prowadzona przez Panią Ewę Andrzejewską - znaną i cenioną przewodniczkę miejską (sala koncertowa). Liczba miejsc siedzących ograniczona.

17:30-20:00 Na terenie przy scenie plenerowej otwarta kawiarenka.

18:00-20:00 Potańcówka z muzyką z dwudziestolecia międzywojennego. Do tańca zachęcać będzie Warszawska Kapela z Targówka.

Pojawi się również kilka osób z Fundacji Szwoleżerskiej Tradycji Kawalerii Polskiej przebranych w mundury wojskowe z epoki.

Poniżej kilka słów o osobach, które w tym dniu będą wspierać nas w Obchodach.

Ewa Andrzejewska jest licencjonowaną przewodniczką po Warszawie, przewodniczką terenową i pilotką wycieczek turystycznych z około 20 letnim stażem. Po okresie aktywnej działalności  na rzecz dzieci i młodzieży, aktualnie koncentruje się na współpracy z "dojrzałymi"  słuchaczami.

Przewodnictwo zmieniło jej życie i stało się pasją. Od wielu lat wchodzi w skład Grupy Przewodników PTTK Miłośników Warszawy i Mazowsza, którzy przybliżają historię i współczesność naszego miasta jej mieszkańcom.

Aktywnie współpracuje także z Fundacją "Hereditas" będąc organizatorką bezpłatnych spacerów po Woli, finansowanych przez Urząd Dzielnicy Warszawa Wola.

Jest także przewodnikiem w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Z racji swoich zainteresowań historią,  poznaje tajemnice życia słynnych Polek i Polaków, którzy w różny, ważny sposób zapisali się w naszej pamięci (np. poprzez działalność niepodległościową, naukową czy artystyczną).

Chętnie dzieli się swoją wiedzą ze słuchaczami warszawskich i podwarszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora jako prelegentka i organizatorka spacerów.

Członkini Warszawskiego  Stowarzyszenia Przewodników im. A. Jarzębskiego, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Oddział KORT.

Warszawska Kapela z Targówka istnieje już ponad 20 lat. Założycielami zespołu w 1995 r. byli: senior, Jerzy Pasztaleniec oraz synowie, Paweł i Dariusz. Od tego czasu skład zespołu rozrósł się do sześciu osób.

Obecnie grają w nim:

PAWEŁ PASZTALENIEC – banjo, klarnet, wokal
DARIUSZ PASZTALENIEC – akordeon , wokal
AGNIESZKA WOJAKOWSKA – skrzypce , wokal
JAN ROSŁON – gitara akustyczna , wokal
WIESŁAW LEŚNIEWSKI - akordeon , wokal
PAWEŁ HARASIM – kontrabas , wokal

Kapela wykona dla nas piosenki R E T R O czyli utwory, które powstały w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Repertuar będzie dotyczył sceny kabaretowej i teatralnej tamtych lat, autorów takich jak: Petersburski, Włast czy Gold. Możemy również liczyć na autorskie kompozycje utrzymane w klimacie folkloru miejskiego.
Kapela jest laureatem Prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki RETRO Fundacji Mieczysława Fogga pod patronatem ministra Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Warszawy i Rodziny Foggów.
Grali także koncerty w Teatrze KAMIENICA oraz Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i w teatrze GROTESKA w Krakowie na Benefisie Katarzyny Gartner.

Nagrane płyty:
Chodź na Pragę
Witaj Warszawo
Tu zaczyna się Warszawa
Warszawska karuzela
Moim szczęściem jest Warszawa

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie