Scroll to top
Obchody Roku Jerzego Nowosielskiego
12:00 do 17:00 - 4 czerwca 2023
Kościół Opatrzności Bożej w Wesołej, ul. Piotra Skargi 2 Zobacz dojazd

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza i rysownika, scenografa, teoretyka sztuki i filozofa. Artysta jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. W hołdzie dla ogromnego znaczenia twórcy i jego osiągnięć, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2023 rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Zapraszamy serdecznie na wydarzenia poświęcone tematyce związanej z Jerzym Nowosielskim. 

 

4 czerwca odbędzie się Święto Parafii Opatrzności Bożej w Wesołej podczas którego zostaną zaprezentowane:

  1.  Wystawa edukacyjna “Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze” (Biblioteka)

2. Wystawa prac z warsztatów plastycznych z dziećmi (Biblioteka, prace zrealizowane pod opieką Magdaleny Krawczyńskiej)

3. Wystawa ceramiki inspirowanej twórczością Nowosielskiego (Ośrodek Kultury Wesoła, prace zrealizowane pod opieką Joanny Maciąg)

4. Warsztaty technikami Jerzego Nowosielskiego od godz. 13:30 (Ośrodek Kultury Wesoła, warsztaty poprowadzi Ewa Przanowska)

Na warsztatach zaprosimy do wspólnej zabawy w naśladowanie Jerzego Nowosielskiego. Stworzymy prace przy użyciu nietypowych narzędzi – do malowania zamiast pędzli posłużą nam szmatki, kijki i gąbki. Motywy zaczerpnięte z twórczości tego artysty będziemy kopiować na płócienne podobrazia przy pomocy bardzo prostej techniki przepróchy – dawnego sposobu używanego do przenoszenia wzoru na ścianę. Gotowe dzieła będzie można z dumą zabrać do domu.

5. Przegląd filmów dokumentalnych (Ośrodek Kultury Wesoła)

„ŚLADAMI MISTRZÓW. NOWOSIELSKI NA PODLASIU”

czas: 34 minuty, Produkcja: 2017 r., Producent: STOWARZYSZENIE ORTHNET Przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, Autor filmu: Piotr Łozowik.

Dokument ten ma przybliżyć widzom postać wybitnego malarza – Jerzego Nowosielskiego – przede wszystkim przez pryzmat jego powiązań z Podlasiem. Będzie to podróż od lat 50-tych do połowy 90-tych po miejscach gdzie pracował ten krakowski artysta. Nie zabraknie również wspomnień dotyczących jego uczestnictwa w obozach ikonograficznych.

„JERZY NOWOSIELSKI – MIĘDZY WSCHODEM I ZACHODEM”

czas: 25 minut, produkcja 2023 r., Producent: Telewizja Polska S.A., Autor: Beata Mordasewicz Kamińska.

Jerzy Nowosielski jest postacią bardzo znaną w świecie kultury. Jak można pokazać na nowo jego twórczość i opowiedzieć o życiu? Warto wykorzystać jego własne przemyślenia na temat sztuki, filozofii i teologii oraz opinie jego przyjaciół, którzy towarzyszyli mu w rozwoju intelektualnym i artystycznym. A podążyć śladami jego twórczości, oprzeć się na wspomnieniach ludzi, którzy go pamiętają i starać się przywołać niepowtarzalny klimat, w którym żył i tworzył.

„INTERPRETACJE”

czas: 15 minut, Produkcja: 1965 r., Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z o.o., autor: Jarosław Brzozowski. Plenerowe zajęcia trzech, bardzo różnych, malarzy - Tadeusza Brzozowskiego, Jerzego Nowosielskiego i Ludwika Maciąga - podejmujących banalny temat: wschód słońca.

Uczestnicy spotkania otrzymają publikację Zofii Łukomskiej-Chojeckiej ,,Jerzy Nowosielski w Wesołej: przewodnik po kościele i kaplicy parafii pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej”

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie