Scroll to top
Maszyna ruszyła … – warsztaty inspirowane twórczością Stanisława Lema
10:00 7 sierpnia 2021 do 12:00 28 sierpnia 2021

#ROKLEMA

 

2021  to wyjątkowy rok, na który przypada 100 rocznica urodzin Stanisława Lema - jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w. 

Lampa

Z tej okazji pragniemy zaprosić mieszkańców dzielnicy, tych młodszych, jak i starszych,  do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych inspirowanych twórczością tego wyjątkowego pisarza w ramach projektu "Maszyna ruszyła ...".

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy od poniedziałku poprzedzającego konkretne warsztaty pod numerem telefonu: 22 773 55 99. 

 


7.08 godz. 10:00-12:00 - Tracimy kontakt! Czy nas słychać?

Grupa: dorośli 

Instruktor: Janusz Maciąg

Miejsce: ODT Zielona

Warsztaty konstruktorskie. Dość chłodna i surowa w swej materii, ale emitująca fale światła, które ogrzeją przestrzenie naszych mieszkań i domów - lampa nadawcza. Podczas warsztatów, na których każdy z uczestników stworzy samodzielnie własny egzemplarz, będzie okazja się o tym przekonać.  

Nie będąc obojętni na dalsze losy Ziemi, w twórczym procesie użyjemy materiałów z odzysku, nadając im nowy blask i wymiar. 

UWAGA – uczestnicy zajęć przynoszą własne podłużne (T30) żarówki E27 (preferowane 40 W lub LED 6W) 

 

7.08 godz. 10:00-12:00 – W świecie maszyn 

Grupa: dzieci 7+ 

Instruktor: Bożena Klasa 

Miejsce: ODT Zielona

Warsztaty plenerowe z rysunku i malarstwa inspirowane opowiadaniem "Maszyna Trurla" Stanisława Lema ze zbioru Bajki Robotów. Podczas warsztatów wykonamy ilustracje nawiązujące do treści utworu, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne takie jak: farby, kredki, cienkopisy, tusz kreślarski. 

Odczytane na początku spotkania opowiadanie "Maszyna Trurla" przypomni i wprowadzi uczestników w świat niesamowitych maszyn, ich konstruktorów i fantastycznych przygód! 

 

14.08 godz. 10:00-12:00 - W świecie maszyn

Grupa: dzieci 7+ 

Instruktor: Bożena Klasa 

Miejsce: ODT Pogodna

Warsztaty z rysunku i malarstwa inspirowane opowiadaniem "Maszyna Trurla" Stanisława Lema ze zbioru Bajki Robotów. Podczas warsztatów wykonamy ilustracje nawiązujące do treści utworu, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne takie jak: farby, kredki, cienkopisy, tusz kreślarski. 

Odczytane na początku spotkania opowiadanie "Maszyna Trurla" przypomni i wprowadzi uczestników w świat niesamowitych maszyn, ich konstruktorów i fantastycznych przygód! 

 

14.08 godz. 10:00-12:00 – Żywe roboty

Grupa: dorośli 

Instruktor: Agnieszka Janusek  

Miejsce: ODT Pogodna

Warsztaty florystyczne z Danielem Mrozem, grafikiem, scenografem i rysownikiem – ilustratorem twórczości Stanisława Lema. 

Warsztaty pozwolą uczestnikom wejść w rolę pana Mroza, stać się scenografami dzieł tajemniczych, kosmicznych i przyszłościowych. Za pomocą materiałów florystycznych, takich jak różne rodzaje gąbki florystyczne, druty, a przede wszystkim rośliny, wielobarwne kwiaty stworzymy przestrzennego, kosmicznego robota. Będzie on w pewnym stopniu futurystyczny, oddychający, żyjący.  

Każdy uczestnik otrzyma nieco inne materiały, o innym kształcie i wielkości, inne rośliny. Tak, aby każdy wykreowany samodzielnie robot był niepowtarzalny i indywidualny. 

 

21.08 i 28.08 godz. 10:00-12:00 - Solaris na talerzu

Grupa: dorośli 

Instruktor: Joanna Maciąg 

Miejsce: Ośrodek Kultury

Warsztaty ceramiczne. Podczas pierwszego spotkania 21.08 uczestnicy stworzą zestaw ceramicznych talerzyków z nieziemskimi motywami dekoracyjnymi. Na kolejnych warsztatach 28.08 poznamy proces szkliwienia uprzednio wypalonych prac biskwitowych. Poszkliwione prace ponownie trafią do pieca... odrobina cierpliwości i można będzie podziwiać magię ceramiki. 

Bryłka gliny zmieni się w naszych dłoniach w unikatowy przedmiot - talerzyk - słońce, talerzyk - planetę, kosmiczne naczynko.  

UWAGA:  Zajęcia 21 sierpnia i 28 sierpnia to cykl spotkań - ta sama grupa na oba spotkania

 

21.08 i 28.08 godz. 10:00-12:00 - Futurystyczne Ogniste Lampiony 

Grupa: dzieci 7+ 

Instruktor: Barbara Dziadowicz-Turowicz   

Miejsce: Ośrodek Kultury

Warsztaty ceramiczne. Podczas pierwszego spotkania 21.08 dzieci stworzą świetliste latarenki-lampiony w kształcie futurystycznych maszyn, robotów lub budynków z opowiadań Stanisława Lema. Stara szafa lub królewski pałac z bajki “o Królu Murdasie” mogą stać się niezwykłą inspiracją dla lampionów, które dzięki naszej wyobraźni przybiorą niezwykłe kształty i formy ceramiczne. Prace zostaną poszkliwione podczas warsztatów 28.08.  

UWAGA:  Zajęcia 21 sierpnia i 28 sierpnia to cykl spotkań - ta sama grupa na oba spotkania

 

Prace, które powstaną podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na wernisażu w Ośrodku Kultury (Starzyńskiego 21) podczas wielkiego finału obchodów 12 września, dokładnie w 100 rocznicę urodzin Stanisława Lema. Po tym terminie będą do odbioru przez autorów. 

 

Projekt jest finansowany przez Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy w ramach programu "Fundusz Edukacji Kulturalnej". 

Syrenka - logo zakochaj się w warszawie

Udostępnij Wydarzenie