Dlaczego Koncert Barokowy na Lutnię?
Mimo, że kultura muzyczna baroku oraz dźwięk lutni wydają się już odległą historią, to jest to muzyka zupełnie zjawiskowa, swoją subtelnością znacznie przewyższającą grę na gitarze. Wykonania utworów barokowych na lutni uwrażliwiają współczesnego odbiorcę, zwłaszcza młodzież i dzieci, na percepcję muzyki klasycznej.
Koncert barokowy w części pierwszej jest poświęcony trzem głównym kompozytorom epoki (Reusner, Fackenhagen, Marais) tworzącym muzykę na lutnię barokową. W drugiej części usłyszymy utwór najwybitniejszego kompozytora – lutnisty doby baroku, jakim był Sylvius Leopold Weiss.
Warto dodać, że Sylvius Leopold Weiss urodzony w Grodkowie, mieście znajdującym się w 1687 r. pod władaniem Habsburgów, a dzisiaj w granicach Polski, był nadwornym muzykiem rodu Sobieskich. To dzięki polskiej rodzinie królewskiej wszedł na salony i został objęty mecenatem kulturalnym przez braci - królewiczów Aleksandra i Konstantego Sobieskich, a także królową Marysieńkę, dla której grał w jej teatrze w Rzymie. Następnie Weiss związał się z dworem drezdeńskim elektora saskiego, będącego równocześnie królem Polski- Augusta II Mocnego. Wkład twórczy Weissa w kulturę muzyczną epoki Baroku pozostawił nam wspaniałe dziedzictwo zarówno dla kultury regionalnej, narodowej jak i światowej.
Coś o lutni barokowej...
Pod koniec epoki renesansu dokonały się znaczne zmiany w budowie lutni. Wraz z rozwojem repertuaru muzycznego potrzebowano instrumentów o coraz większej skali. Systematycznie zwiększano liczbę chórów z 6 - 8 w klasycznej lutni renesansowej, aż do 13 w lutni barokowej.
Amelia Law zagra muzykę barokową na lutni 13-chórowej (tzw. niemieckiej) opracowanej w Niemczech ok. 1720 roku i występującej w dwóch wariantach: z przedłużką basową (ang. bass rider) na struny 12-13 jako rozbudowa lutni 11-chórowej oraz z tzw. łabędzią szyją (ang. swan neck) posiadająca dwie lub trzy dodatkowe główki wspierające chóry 9-13. Lutnia Amelii to właśnie model „swan neck” zrobiony specjalnie na zamówie u sławnego holenderskiego lutnika Martin de Witte z Hagi. Lutnie barokowe charakteryzują się także dość dużymi rozmiarami pudła rezonansowego, a co za tym idzie, głębokim i mocnym, basowym brzmieniem.
Od glanów do lutni...
Znajomi Amelii Law z Wesołej zapewne kojarzą ją z przyjęć urodzinowych, na których musieli słuchać muzyki poważnej, głównie kompozytorów barokowych, ale także chorałów i oper ;-). Ta miłość do muzyki klasycznej objawiła się już w liceum, kiedy Amelia zamieniła swoją gitarę elektryczną i akustyczną na gitarę klasyczną. Decyzja o zdawaniu na Wydział Instrumentalny do Katedry Muzyki Dawnej AM w Bydgoszczy wyszła naturalnie i zaprowadziła Amelię do prawdziwych mistrzów gry na lutni barokowej w Polsce: Antona Biruli i Anny Kowalskiej (www.luteduo.com).
Program koncertu
W pierwszej części koncertu usłyszymy:
1) Suita G-moll, kompozytor Esaias Reusner:
Allamande, Courant, Saraband, Aria I, Gigue, i Aria II
2) Cantabile Gaiement, kompozytor Adam Falckenhagen
3) La Reveuse, kompozytor Marin Marais (utwór znany także z filmu „Wszystkie poranki świata”)
W drugiej części koncertu usłyszymy:
Suita F-dur, kompozytor S.L. Weiss:
Prelude, Allemande, Courante, Bourree, i Saraband
Wystawa obrazów
Po koncercie zapraszamy do obejrzenia kilkunastu obrazów namalowanych przez Amelię i jej tatę Tom'a Law.
Tom Law od roku 1997 jest związany z Wesołą, gdzie prowadzi szkołę języka angielskiego, a w czasie wolnym maluje obrazy olejne i akwarele. Jego prace w pewien sposób dokumentują zmiany zachodzące w Starej Miłosnej i w najbliższej okolicy. Wystawie towarzyszyć będzie mały poczęstunek, co da możliwość porozmawiania o muzyce i nie tylko :-). Serdecznie zapraszamy!