Scroll to top
Kino Pogodna Dzieci – Jak ocalić smoka?
11:00 do 13:00 - 27 listopada 2022
Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”, ul. Jana Pawła II 25, 05-077 Warszawa Zobacz dojazd

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy pod nr. tel. 22 100 58 59.

Niezwykle podekscytowana 

Reżyseria: : Katarina Launing

Kraj produkcji: Norwegia, Holandia, Czechy

Rok produkcji: 2020

Kategoria wiekowa: 7+

Czas trwania: 82 min.

Opis filmu:

W nieco sennym miasteczku trwają przygotowania do Świąt. Wszyscy pochłonięci są przystrajaniem choinek i pieczeniem ciast. Wyjątkiem jest tajemnicza Sara, która nie ma gdzie mieszkać, wkrada się do pustych domów, szukając jedzenia i ciepła. Kiedy nakrywa ją niezdarny Mortimer, a przez okno piwnicy wpada pokryty zielonymi łuskami smok, wszystko wywraca się do góry nogami.

Przejęci losem zagubionego stworzenia Sara i Mortimer postanawiają pomóc mu w powrocie do baśniowego świata. Jednak ukrywanie się z ziejącym ogniem smokiem wcale nie jest proste. Stwór coraz bardziej rozrabia i wyrywa się na wolność. Czy przyjaciołom uda się odnaleźć magiczną krainę i ocalić smoka?

Laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci niesie silny przekaz o potrzebie wspólnoty. Bohaterowie razem odkryją, że przyjaźń, poświęcenie i odwaga zacierają dzielące różnice oraz łączą tylko pozornie odległe światy. Jury Konkursu głównego tak uzasadniło przyznanie głównej nagrody filmowi:

Za wielowymiarową historię o trudnych i aktualnych problemach współczesnego świata, opowiedzianą w sposób przyjazny dla młodego widza. Choć akcja filmu dzieje się w innym kraju, a jednym z bohaterów jest smok, to tak naprawdę jest to opowieść o tym, co dzieje się tu i teraz.

Z kolei Jury ECFA (European Children’s Film Association) przyznało obrazowi nagrodę Kwiatu Paproci, werdykt uzasadniając tak:

W filmie tym odnajdujemy niezwykle aktualne, humanistyczne przesłanie związane z problematyką dotykającą dzisiaj każdego już Europejczyka. Połączenie dwóch światów: realnego, małej migrantki ukrywającej się z powodu lęku przed deportacją, oraz fantasy, do którego przynależy zagubiony młody smok, powoduje, że przekaz mówiący o potrzebie pochylenia się nad każdym stworzeniem, bez względu na to skąd przychodzi, okazania mu troski i opieki, będzie docierał do widowni złożonej nawet z małych dzieci. Film mądrze odnosi się do zagadnień ważkich i podstawowych, takich jak wolność czy odpowiedzialność człowieka za każde istnienie. Czyni to lekko i żartobliwie, co sprawia, że stanowił będzie dla najmłodszych zarówno wyborną rozrywkę, jak i dobrze przyswajalną lekcję o sprawach ważnych dla każdego człowieka.

Po seansie zapraszamy na krótkie WARSZTATY EDUKACYJNE, nawiązujące tematyką do wyświetlanego filmu.

Zwiastun:

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie