Scroll to top
Finał projektu „Rok Jerzego Nowosielskiego w Wesołej”
16:30 do 21:00 - 3 grudnia 2023
Kościół Opatrzności Bożej w Wesołej, ul. Piotra Skargi 2 Zobacz dojazd
3 grudnia w Kościele Opatrzności Bożej w Wesołej, odbędzie się dwuczęściowy koncert ,,Światło i cień" poświęcony pamięci Profesora Jerzego Nowosielskiego.
Celem koncertu jest zapoznanie odbiorców sztuki z twórczością znakomitego malarza w związku z 100. rocznicą Jego urodzin przypadającą na rok 2023. Język twórczości Nowosielskiego z jednej strony ma charakter dawnej bizantyńskiej i prawosławnej sztuki, którą zaczerpnął z ikon, ale jednocześnie jest to sztuka nad wyraz nowoczesna czerpiąca z XX-wiecznych odkryć i technik poprzedników polskiego twórcy. Sztuka ta trafia do każdego człowieka, język jej jest niezwykle spójny, łączy w sobie elementy sacrum i profanum, ,,granica między tym co świeckie i duchowe zostaje zniesiona". (Cyt. za biskupem Michałem Janochą).
W programie koncertu znajdą sie kompozycje zarówno dawne, czerpiące z tradycji jak i kompozycja współczesna.
W pierwszej części koncertu usłyszymy muzykę dawnych Kresów, kompozycje Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego wykonane będą przez zespół instrumentów historycznych ,,Loquela sonorum" pod kierownictwem Beaty Kozyry-Paulskiej wraz z solistką Dagmarą Barną.
Druga część koncertu odbędzie się w Kaplicy, usłyszymy współczesną kompozycję Jakuba Paulskiego, która czerpie ze stylu minimal music oraz jazzu. Koncert poprzedzi prelekcja Vitalija Michalczuka, dyrektora Muzeum Ikon w Warszawie.
Zespół instrumentów dawnych i dwa instrumenty solowe: gitara elektroakustyczna i teorba wykonają muzykę, która stanie się komentarzem do twórczości Jerzego Nowosielskiego. Ponadto na potrzeby tego wydarzenia zostanie stworzona instalacja świetlna.
Sztuka dźwięku i obrazu połączy kilka elementów: dawne i współczesne, światło i cień, muzykę i obraz. Sztuka odbierana przez wszystkie zmysły, pobudzona przez naszą wyobraźnię, sprawi, że zrozumienie geniuszu wielkiego polskiego artysty będzie dla wszystkich nie tylko odkryciem, ale i pasjonującą przygodą.
PROGRAM:
16:30 - Prelekcja Vitalija Michalczuka. Prezentacja twórczości Jerzego Nowosielskiego
18:00 - Msza święta
19:15 - Koncert muzyki dawnej (kościół)
Zespół Loquela Sonorum pod kierownictwem Beaty Kozyry-Paulskiej
Kompozycje Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego
Wykonawcy:
Dagmara Barna - sopran
Adam Jastrzębski - klawesyn
Beata Kozyra-Paulska - skrzypce
Judyta Tupczyńska - skrzypce
Anna Stankiewicz - altówka
Karolina Szewczykowska - wiolonczela/viola da gamba
Witold Wilgos - teorba
20:00 - Światło i Cień - premiera kompozycji Jakuba Paulskiego (kaplica)
Wykonawcy:
Jakub Paulski - gitara
Witold Wilgos - teorba/gitara
Piotr Bednarczyk - elektronika
Beata Kozyra-Paulska - skrzypce
Judyta Tupczyńska - skrzypce
Małgorzata Feldgebel - altówka
Karolina Szewczykowska - wiolonczela
Zapraszamy serdecznie!

Wydarzenia w ramach projektu “Rok Jerzego Nowosielskiego w Wesołej”.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Parafia pw. Opatrzności Bożej w Warszawie Wesołej,
Współorganizatorzy: Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Gdzie?

Udostępnij Wydarzenie