Scroll to top

WesołART

„WesołART” to projekt skierowany do młodzieży w przedziale wiekowym 13-19 lat, który ma na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejście do mody poprzez obróbkę i odnowę istniejących ubrań. Mowa tu o upcyklingu. Realizowany jest on w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej 2024. Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa https://um.warszawa.pl/

Wstęp na warsztaty bezpłatny. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na dole strony pod tabelą z harmonogramem warsztatów!

W ramach projektu młodzi uczestnicy będą mieć możliwość uczestniczenia w warsztatach z zakresu dekorowania oraz modyfikowania ubrań. Pozwoli im to wyrazić swoją kreatywność oraz wyjątkowy styl. Poprzez udział w takim przedsięwzięciu młodzież będzie miała także szansę na rozwijanie umiejętności rzemieślniczych, manualnych oraz swojej pomysłowości i zainteresowań związanych z rękodziełem.

Projekt ten będzie również stawiał na edukację ekologiczną, która ma uświadomić młodzież o wpływie przemysłu odzieżowego na środowisko. Dodatkowo dawać będzie szansę na budowanie świadomości społecznej oraz wzmacniać poczucie własnej wartości poprzez wyrażenie siebie za pomocą mody. Ponadto da nowe możliwości spędzenia wolnego czasu oraz wpłynie na integrację.

Działania w ramach projektu będą obejmować 2 cykle warsztatowe:

  • warsztat haftu: punch needle (haft pętelkowy/supełkowy) oraz haft płaski
  • warsztat technik twórczych: warsztat sztuki ebru oraz warsztat linorytu.

Udział w warsztatach ma pokazać uczestnikom, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne. W tym przypadku to pomysł i kreatywność są tutaj najbardziej pożądane. W ramach każdego z działań pod czujnym okiem instruktorów każdy z uczestników przygotuje własne, indywidualne przeróbki wybranych przez siebie elementów garderoby (przyniesie własne rzeczy, które będzie chciał przerobić).

Finał projektu przybierze formę wyznaczoną przez młodzież. Przykładowe działania kończące projekt to np. pokaz mody, wystawa przerobionych ubrań czy filmik z udziałem młodzieży.

OPIS I HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

OPIS WARSZTATÓW:

Projekt zakłada udział 20 uczestników, którzy zostaną podzieleni na 2 grupy po 10 osób. Grupy te wezmą udział w dwóch blokach warsztatowych: warsztatach haftu (punch needle, haft płaski) oraz technik twórczych (warsztat ebru, warsztat linorytu), czyli każda z grup odbędzie 4 tematyczne warsztaty. Każdy warsztat będzie trwał 3h. Warsztaty zostaną poprzedzone dwugodzinnym spotkaniem dla wszystkich uczestników projektu. Następnie po zakończonych warsztatach młodzież zostanie zaproszona na kolejne, wspólne dwugodzinne spotkanie, tym razem podsumowujące z wymianą myśli i doświadczeń. Spotkanie wprowadzające oraz zamykające poprowadzi Michalina Czerwońska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz edukator w EkoCentrum Punkt Zwrotny.

Spotkanie otwierające będzie miało na celu przede wszystkim wprowadzenie w tematykę powiązań między modą, a obecnym stanem świata i zapoznanie, a także integrację, uczestników spotkań. Prezentacja przedstawi krótki opis obecnego stanu klimatu z podkreśleniem wpływu przemysłu odzieżowego, a także koszty produkcji odzieży w obecnym systemie (tzw. fast fashion), zarówno w sensie ekologicznym, jak i etycznym. Młodzież pozna realia współczesnej produkcji ubrań i dowie się, jakie są alternatywy i co każdy z nas może robić, aby mieć lepszy wpływ na środowisko. Poruszone zostaną takie tematy jak najpopularniejsze rodzaje materiałów i ich koszty środowiskowe, tajemnice produkcji, odzież z drugiego obiegu czy inne przykłady cyrkularności. Podczas check inów odbędą się rozmowy z młodzieżą o tym, kim są, o powodach, dla których biorą udział w warsztatach, a także o tym, jaką reakcję budzi w nich dowiadywanie się o stanie świata czy realiach przemysłu, ale też różne możliwości działania.

Spotkanie zamykające. Celem spotkania będzie podsumowanie wiedzy, rozmowa o potencjalnych przeszkodach, jakie czekają w świecie na uczestników i podzielenie się wrażeniami, emocjami, a także rozmowa o fajnych, jak i trudnych elementach warsztatów. Prezentacje będą dotyczyć realiów marketingu i mechanizmów, które na co dzień zachęcają do nadmiernej konsumpcji i elementach manipulacji i presji, jaka jest nakładana na nas codziennie, by napędzać machinę sprzedaży. Młodzież nauczy się rozpoznawać różne rodzaje wpływów, co da szansę na stanie się bardziej świadomymi konsumentami. Poruszone zostaną takie tematy jak samoakceptacja, różnorodność, autoekspresja i komfort. Podczas check inów odbędą się rozmowy o przeżytych wspólnie chwilach, najfajniejszych i najtrudniejszych momentach, najważniejszych umiejętnościach i kompetencjach, jakie młodzież wynosi z warsztatów, ale też potencjalnych ryzykach i trudnościach, jakie mogą czekać w świecie i pomysłach na to, jak je łagodzić. 

WARSZTATY HAFTU. Prowadzenie: Aleksandra Araszkiewicz, rzemieślniczka i rękodzielniczka specjalizująca się w makramie oraz haftowaniu.

  1. Punch needle – haft pętelkowy/supełkowy. Technika ta polega na tworzeniu gęstych, mięsistych wzorów za pomocą nitki (włóczka, mulina, kordonki) nawleczonej na specjalną igłę, na odpowiednio dobranym i dobrze naciągniętym materiale (kanwa, tkaniny lniane, juta, monks cloth). Tą metodą można ozdabiać odzież, torebki czy plecaki. Podczas zajęć młodzież pozna możliwości jakie daje ta technika, w zależności od dobranych narzędzi oraz pozwoli im spersonalizować wybrany przez siebie element garderoby. 
  2. Haft płaski. Od wieków używany jako technika ozdabiania odzieży i wyposażeniem domu, nadawaniu charakteru rzeczom użytkowym, personalizowania, nadawania drugiego życia rzeczom. Podczas warsztatów młodzież pozna najczęściej wykorzystywane w hafcie płaskim ściegi. Następnie samodzielnie ze wsparciem instruktora każdy wykona upcykling wybranej przez siebie rzeczy.

WARSZTATY TECHNIK TWÓRCZYCH. Prowadzenie: Kacper Tomaszewski, student V roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, instruktor zajęć krawieckich oraz rysunku i malarstwa.

  1. Sztuka ebru. Na warsztatach uczestnicy będą mieli możliwość poznania techniki malowania na wodzie znanej jako ebru, bądź marmurkowaniem. Jest to turecka technika zdobnicza polegająca na malowaniu abstrakcyjnych form na wodzie, które można przetransferować na tkaninę. W ramach warsztatów każdy z uczestników będzie miał możliwość zapoznania się z tą techniką, spróbowania własnych sił w niej oraz przeniesie wykonane wzory na wybrany element garderoby.
  2. Warsztaty linorytu to niepowtarzalna okazja dla uczestników, aby odkryć tajniki tej fascynującej techniki graficznej i przekształcić swoje ubrania w unikatowe dzieła sztuki. Każdy uczestnik będzie miał możliwość stworzenia własnej grafiki, którą następnie przetransferuje na swoje ubrania. Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzyma kompletny zestaw narzędzi i materiałów potrzebnych do stworzenia grafiki w technice linorytu. Będą oni korzystać z tradycyjnych dłut, linoleum oraz wysokiej jakości farb drukarskich, które pozwolą im uzyskać wyraziste i trwałe efekty.

W ramach każdego z działań pod czujnym okiem instruktorów każdy z uczestników przygotuje własne, indywidualne przeróbki wybranych przez siebie elementów garderoby (przyniesie własne rzeczy, które będzie chciał przerobić).

HARMONOGRAM WARSZTATÓW Z PODZIAŁEM NA GRUPY:

28.09.2024 r.
Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”, ul. Jana Pawła II 25

godz. 10:00-12:00 – spotkanie wprowadzające dla obu grup
godz. 12:00-15:00 – warsztat punch needle dla grupy I
godz. 12:00-15:00 – warsztat ebru dla grupy II
12.10.2024 r.
Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych „Zielona”, ul. Wilanowska 3

godz. 10:00-13:00 – warsztat haft płaski dla grupy I
godz. 13:00-16:00 – warsztat ebru dla grupy I

godz. 10:00-13:00 – warsztat linorytu dla grupy II
godz. 13:00-16:00 – warsztat haft płaski dla grupy II
27.10.2024 r.
Miejsce: Ośrodek Działań Twórczych „Pogodna”, ul. Jana Pawła II 25

godz. 10:00-13:00 – warsztat linorytu dla grupy I
godz. 10:00-13:00 – warsztat punch needle dla grupy II
godz. 13:00-15:00 – spotkanie zamykające dla obu grup
16.11.2024 r.
Miejsce: Ośrodek Kultury Wesoła, ul. Starzyńskiego 21
Finał projektu: godzina oraz forma do ustalenia z młodzieżą

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: uwaga – uczestnik może zapisać się tylko do jednej grupy, ponieważ każda z grup odbędzie te same warsztaty!

Formularz zgłoszeniowy grupa I

Formularz zgłoszeniowy grupa II

Udział w warsztatach ma pokazać uczestnikom, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologiach. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne. W tym przypadku to pomysłowość i kreatywność są tutaj najbardziej pożądane.

Zapraszamy do udziału w projekcie „WesołART”.