Scroll to top

WesołART

Finał projektu WesołART!

16 listopada 2024 r. w Ośrodku Kultury w Wesołej odbył się finał projektu WesołART.

Spotkanie finałowe przerodziło się w wyjątkową wystawę, gdzie na wieszakach zawisły przerobione ubrania, tworząc prawdziwą galerię kreatywności utalentowanej młodzieży.

Uczestnicy i goście mieli okazję zobaczyć nie tylko wyjątkowe ubrania, ale również klip wideo, który krok po kroku ukazywał proces twórczy całego projektu. Film pozwolił zajrzeć za kulisy warsztatów, pokazał momenty inspiracji i wspólnej pracy oraz pracę młodzieży odkrywającej świat upcyklingu i sztuki rękodzieła. Dzięki tej relacji, goście obecni na finale mogli poczuć energię projektu i zobaczyć, jak pomysły nabierały formy, by ostatecznie stać się unikalnymi dziełami sztuki.

„WesołART” to projekt skierowany do młodzieży w przedziale wiekowym 13-19 lat, który miał na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejście do mody poprzez obróbkę i odnowę istniejących ubrań. Mowa tu o upcyklingu. Projekt realizowany był w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej 2024 i finansowany przez miasto stołeczne Warszawa https://um.warszawa.pl/

Działania w ramach projektu obejmowały 2 cykle warsztatowe:

  • warsztat haftu: punch needle (haft pętelkowy/supełkowy) oraz haft płaski
  • warsztat technik twórczych: warsztat sztuki ebru oraz warsztat linorytu.

Udział w warsztatach miał pokazać uczestnikom, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii – wystarczy podstawowe zaplecze, pomysł i kreatywność. W ramach każdego z działań pod czujnym okiem instruktorów uczestnicy przygotowali własne, indywidualne przeróbki wybranych przez siebie elementów garderoby.

OPIS I HARMONOGRAM WARSZTATÓW:

OPIS WARSZTATÓW:

W projekcie wzięło udział 15 uczestników, którzy zostali podzieleni na 2 grupy po 10 osób. Odbyły się dwa bloki warsztatowe: warsztatach haftu (punch needle, haft płaski) oraz technik twórczych (warsztat ebru, warsztat linorytu), czyli każda z grup wzięła udział w 4 tematycznych warsztatach. Każdy warsztat trwał 3h. Warsztaty zostały poprzedzone dwugodzinnym spotkaniem dla wszystkich uczestników projektu. Następnie po zakończonych warsztatach młodzież została zaproszona na kolejne, wspólne dwugodzinne spotkanie, tym razem podsumowujące z wymianą myśli i doświadczeń. Spotkanie wprowadzające oraz zamykające prowadziła Michalina Czerwońska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz edukator w EkoCentrum Punkt Zwrotny.

Spotkanie otwierające miało na celu przede wszystkim wprowadzenie w tematykę powiązań między modą, a obecnym stanem świata i zapoznanie, a także integrację, uczestników spotkań. Prezentacja przedstawiła krótki opis obecnego stanu klimatu z podkreśleniem wpływu przemysłu odzieżowego, a także koszty produkcji odzieży w obecnym systemie (tzw. fast fashion), zarówno w sensie ekologicznym, jak i etycznym. Młodzież poznała realia współczesnej produkcji ubrań i dowiedziała się, jakie są alternatywy i co każdy z nas może robić, aby mieć lepszy wpływ na środowisko. Poruszone zostały takie tematy jak najpopularniejsze rodzaje materiałów i ich koszty środowiskowe, tajemnice produkcji, odzież z drugiego obiegu czy inne przykłady cyrkularności. Podczas check inów odbyły się rozmowy z młodzieżą o tym, kim są, o powodach, dla których biorą udział w warsztatach, a także o tym, jaką reakcję budzi w nich dowiadywanie się o stanie świata czy realiach przemysłu, ale też różne możliwości działania.

Spotkanie zamykające. Celem spotkania było podsumowanie wiedzy, rozmowa o potencjalnych przeszkodach, jakie czekają w świecie na uczestników i podzielenie się wrażeniami, emocjami, a także rozmowa o fajnych, jak i trudnych elementach warsztatów. Prezentacje dotyczyły realiów marketingu i mechanizmów, które na co dzień zachęcają do nadmiernej konsumpcji i elementach manipulacji i presji, jaka jest nakładana na nas codziennie, by napędzać machinę sprzedaży. Młodzież nauczyła się rozpoznawać różne rodzaje wpływów, co dało szansę na stanie się bardziej świadomymi konsumentami. Poruszone były takie tematy jak samoakceptacja, różnorodność, autoekspresja i komfort. Podczas check inów odbyły się rozmowy o przeżytych wspólnie chwilach, najfajniejszych i najtrudniejszych momentach, najważniejszych umiejętnościach i kompetencjach, jakie młodzież wyniosła z warsztatów, ale też potencjalnych ryzykach i trudnościach, jakie mogą czekać w świecie i pomysłach na to, jak je łagodzić. 

Relacja ze spotkania otwierającego projekt:

WARSZTATY HAFTU. Prowadzenie: Aleksandra Araszkiewicz, rzemieślniczka i rękodzielniczka specjalizująca się w makramie oraz haftowaniu.

  1. Punch needle – haft pętelkowy/supełkowy. Technika ta polega na tworzeniu gęstych, mięsistych wzorów za pomocą nitki (włóczka, mulina, kordonki) nawleczonej na specjalną igłę, na odpowiednio dobranym i dobrze naciągniętym materiale (kanwa, tkaniny lniane, juta, monks cloth). Tą metodą można ozdabiać odzież, torebki czy plecaki. Podczas zajęć młodzież poznała możliwości jakie daje ta technika, w zależności od dobranych narzędzi oraz pozwoliła im spersonalizować wybrany przez siebie element garderoby. 
  2. Haft płaski. Od wieków używany jako technika ozdabiania odzieży i wyposażeniem domu, nadawaniu charakteru rzeczom użytkowym, personalizowania, nadawania drugiego życia rzeczom. Podczas warsztatów młodzież poznała najczęściej wykorzystywane w hafcie płaskim ściegi. Następnie samodzielnie ze wsparciem instruktorki każdy wykonał upcykling wybranej przez siebie rzeczy.

WARSZTATY TECHNIK TWÓRCZYCH. Prowadzenie: Kacper Tomaszewski, student V roku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, instruktor zajęć krawieckich oraz rysunku i malarstwa.

  1. Sztuka ebru. Na warsztatach uczestnicy mieli możliwość poznania techniki malowania na wodzie znanej jako ebru, bądź marmurkowaniem. Jest to turecka technika zdobnicza polegająca na malowaniu abstrakcyjnych form na wodzie, które można przetransferować na tkaninę. W ramach warsztatów każdy z uczestników miał możliwość zapoznania się z tą techniką, spróbowania własnych sił w niej oraz przeniesienia wykonanych wzorów na wybrany element garderoby.
  2. Warsztaty linorytu były niepowtarzalną okazją, aby odkryć tajniki tej fascynującej techniki graficznej i przekształcić swoje ubrania w unikatowe dzieła sztuki. Każdy uczestnik miał możliwość stworzenia własnej grafiki, którą następnie przetransferował na swoje ubrania. Podczas warsztatów uczestnicy otrzymali kompletny zestaw narzędzi i materiałów potrzebnych do stworzenia grafiki w technice linorytu. Wykorzystano tradycyjne dłuta, linoleum oraz wysokiej jakości farby drukarskie, które pozwoliły uzyskać wyraziste i trwałe efekty.

W ramach każdego z działań pod czujnym okiem instruktorów każdy z uczestników przygotował własne, indywidualne przeróbki wybranych przez siebie elementów garderoby (przyniósł własne rzeczy, które chciał przerobić).

Relacja z warsztatów w dniu 28.09.2024, które odbyły się w ODT „Pogodna”:

Relacja z warsztatów w dniu 12.10.2024, które odbyły się w ODT „Zielona”:

Relacja z warsztatów w dniu 27.10.2024, które odbyły się w ODT „Pogodna”:

Podczas projektu WesołART młodzież miała okazję rozwijać kreatywność i własny styl, jednocześnie doskonaląc umiejętności manualne i zainteresowania związane z rękodziełem.

Projekt sprzyjał również poszerzaniu świadomości ekologicznej – uczestnicy poznali wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko, co mogło pomóc w kształtowaniu bardziej odpowiedzialnych postaw. Warsztaty zachęcały do łączenia sztuki z modą oraz do wyrażania siebie poprzez własnoręcznie przerabiane ubrania.