Scroll to top

TEATR POŁUDNIE

To teatr off-owy, który współpracuje z Ośrodkiem Kultury od 2021 r. Dla twórców ważne jest wspólne tworzenie, które nie jest wymuszone autorytarną władzą jednostki, ani potrzebami ekonomicznymi. Priorytetem jest jakość spektakli oraz by mogli je oglądać różni widzowie, niezależnie od sytuacji materialnej.

Każdy z aktorów kształcił się aktorsko i kontynuuje rozwój na warsztatach, kursach, treningach. Aktorami, którzy tworzą Teatr Połdunie są między innymi absolwenci Domu Kultury Kadr, Warszawskiego Studium Aktorskiego czy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Dbają o ciągły rozwój  i doskonalenie warsztatu, zanurzają się w techniki aktorskie, aby dostarczyć widzowi spektakle na wysokim poziomie, zrealizowane w sposób profesjonalny.

Teatr Południe powstał z inicjatywy Bartłomieja Goli (aktora i reżysera) we współpracy z Jagodą Pyrz (aktorki i pedagożki teatru). Pierwsza premiera spektaklu odbyła się w roku 2019 r.

W doborze repertuaru i podejściu do sztuki ważny jest dla Teatru brak wykluczeń i negatywnego traktowania wybranych grup ze względu min. na płeć, pochodzenie, preferencje seksualne lub religię. Chcą pokazywać świat, w którym różnorodność jest rzeczą normalną i akceptowaną.

Fotografie autorstwa Macieja Kempińskiego.

Dotychczas Teatr Południe zagrał na naszej scenie już kilkadziesiąt razy proponując niezwykle szeroką ofertę spektakli. 

METODA SELEKCJI Spektakl o ludziach, instynktach i manipulacji. Sztuka dotyka ciągle aktualnych tematów, związanych między innymi z granicami prywatności, z bezdusznością systemów, specyficznym klimatem pracy w korporacjach.

ZAMĘŻEK to opowieść, która zrywa z konwenansami, zwłaszcza w kwestii tego, co wypada kobiecie, a co mężczyźnie w miłości, kto powinien zrobić pierwszy krok i na ile można przekroczyć granice w dążeniu do własnego szczęścia. Spektakl inspirowany „Ożenkiem” Nikołaja Gogola.

Spektakl otrzymał wyróżnienie za adaptację tekstu klasycznego na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym BLACKOUT 2024.

PANNY DWORSKIE to miłość, groza, romanse, przyjaźnie i sztuka, a to wszystko w towarzystwie nowych technologii. Scenariusz inspirowany filmem Alfreda Hitchcocka „Sznur”.

PEWNEJ NOCY W KREWPOLU to komedia o wampirach i relacjach między-„ludzkich”, tych firmowych i prywatnych. Humor, momentami czarny i uniwersalność poruszanej tematyki, sprawiają, że jest to spektakl, który mogą obejrzeć zarówno fani świata wampirów jak i ci, którym te klimaty są raczej dalekie. Spektakl promuje krwiodawstwo.

ALTER EGO stawia pytania o granice ingerencji technologii medycznej w psychikę człowieka oraz zmusza do zastanowienia się, czy prawdziwa przemiana jest możliwa bez głębokiej pracy nad sobą?

Bartek Gola – aktor, reżyser, pedagog. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, filia we Wrocławiu oraz pedagogiem – założył Studio Stanisławskiego oraz Meisner Institute Poland – tam daje aktorom możliwość poznawania różnych technika aktorskich. Wyreżyserował sztuki: Don Juan (2019), Powiem Mamie (2020), Pewnego razu w lesie (2021), Przyrzeknij, że nigdy o mnie nie zapomnisz (2021), Metoda Selekcji (2021), Zamężek (2022).

Jest zafascynowany nauczaniem i największą inspirację życiową czerpie właśnie od studentów. Jego marzeniem było stworzenie grupy artystycznej, w której będzie można wspólnie pracować nad spektaklami, wspólnie się rozwijać i nakręcać na działanie.

Oprócz tego wykładowca na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu, założyciel Meisner Institute Poland oraz Stanisławski Studio, a także prezes Fundacji im. Konstantego Stanisławskiego. Jego specjalnością jest wprowadzanie etycznych standardów pracy w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem asertywności, świadomej zgody i ochrony granic w pracy artystycznej.